Kiedy biegła po bieżni lub rozbiegu do skoku w dal wydawało się, że mknie po niej przepiękny, smukły łabędź. Wielu liczyło, że wniesie wiele dla polskiego skoku w dal, dlatego m.in. udała się na studia do Warszawy, niestety, pomimo usilnych treningów nie udało się. Do dzisiaj, od roku 1973, jest rekordzistką Zamojszczyzny w skoku w dal.
i>Na zdjęciu – Danuta Mariola Zawadzka Drużynowa Mistrzyni Polski w LA, rekordzistka Zamojszczyzny w skoku w dal od 1973 r.
—
Początki
Mariola (pod tym imieniem prosperowała, na co dzień) Zawadzka urodziła się 31.07.1956 r. we Wrocławiu, a przyczynili się do tego rodzice Halina i Alfred. W 1971 r. ukończyła Szkołę Podstawową w Werbkowicach. Będąc uczennicą tej szkoły, smukła, wiotka, o niezwykłym uroku, sprawna dziewczyna zaczęła startować w zawodach szkolnych i międzyszkolnych odnosząc liczne zwycięstwa. M.in. 7.06. 1969 r. wystąpiła w Karnawale Młodości w Werbkowicach zajmując 1 miejsca w skoku wzwyż i w biegu na 60 m. Natomiast 22.03.1970 r. podczas Przełajowych Mistrzostw Powiatu w Hrubieszowie na dystansie 500 m. w kategorii młodziczek zajęła również 1 miejsce. Więc nic dziwnego, że została zauważona przez jedynego trenera sekcji lekkoatletycznej miejscowego LKS „Świt” Andrzeja Kulczyńskiego, który zachęcił ją do reprezentowania barw tego klubu i uczęszczania na treningi. Efekty były widoczne, ponieważ Mariolka już w kwietniu w Powiatowej Spartakiadzie Młodzieżowej w Hrubieszowie zajmuje 1 miejsca w skoku wzwyż – 1.30 i w biegu na 500 m. – 1:40,4 min., przyczyniając się, że jej szkolny SKS z Werbkowic drużynowo wywalczył 1 miejsce.
—
Zawody wojewódzkie
Podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego Młodziczek dnia 28.05.1970 r. w Lublinie stylem naturalnym, uzyskała wysokość 147 centymetrów, co nie było osiągalne dla innych uczestniczek tego konkursu. Dwa tygodnie później zmierzyła się na skoczni w Lublinie ze starszymi koleżankami z grupy juniorek i wynikiem 145 cm zajęła 2 miejsce. Tydzień po tych zawodach, pomimo, że uzyskała „tylko” 140 cm została mistrzynią województwa seniorek. Podczas zawodów o Puchar ZMW w Lublinie, w których reprezentacja Hrubieszowa wywalczyła znakomite 2 miejsce, ta czternastoletnia zawodniczka 100 m. przebiegła w 12,9 sekundy. Natomiast w Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w skoku wzwyż pokonała poprzeczkę wiszącą na wysokości 144 cm, co dało jej 2 miejsce. Należy podkreślić, że w szkole został zorganizowany plebiscyt sportowy za rok szkolny 1969/1970, w którym uplasowała się na wysokim 2 miejscu.
—
Pierwszy awans na zawody ogólnopolskie i plebiscyty
Te bardzo udane występy przyczyniły się, że Mariolka została zakwalifikowana do reprezentacji województwa, które reprezentowała podczas V Ogólnopolskich Igrzysk Letnich Młodzieży Szkolnej w dalekim Szczecinie. Te wyniki zaowocowały również W II Plebiscycie ma 10-ciu Najlepszych Sporowców Powiatu Hrubieszowskiego, zajmując 2 miejsce (1. Stanisław Poziomkowski – la i pc, 3. Henryk Lebiedowicz – la) i w III Plebiscycie na 10 – ciu Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego Zrzeszenia LZS – 3 miejsce (1.S. Poziomkowski, 2. H. Lebiedowicz).
—
Stała reprezentantka województwa lubelskiego
Przez zimę trenuje nadal, więc nic dziwnego, że w roku 1971 startuje jeszcze częściej w zawodach różnego szczebla. Już w kwietniu podczas II Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży w Lublinie pokonuje poprzeczkę wiszącą na wysokości 150 cm, co daje jej 1 miejsce. Podczas Mistrzostw Okręgu Seniorów wynik 145 cm przyniósł jej 3 pozycję. W Chełmie wygrywa w tej konkurencji podczas Wojewódzkich Indywidualnych Mistrzostw Szkół Podstawowych, a w sztafecie 4 x 100 m, razem z koleżankami ze szkoły z Werbkowic wywalcza 2 lokatę z wynikiem 55,2 sek. W lidze okręgowej, tak jak wszyscy powołani przez Radę Wojewódzką LZS w Lublinie zawodnicy z Hrubieszowa startuje w barwach LZS Lubelskie ( w tej drużynie startowali najlepsi zawodnicy z klubów województwa lubelskiego należących do zrzeszenia LZS). Te dobre wyniki przyczyniły się do zakwalifikowania się bohaterki tego reportażu na II Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży.
—
Zmiana szkoły i dalsze osiągnięcia
Po pomyślnych egzaminach i weryfikacji, od września 1971 r. Mariola Zawadzka zaczyna uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, które będzie oprócz nauki solidnie reprezentować w zawodach sportowych przez 4 lata. Trenuje nadal, chociaż to nie jest łatwe, kiedy codziennie dojeżdża się do szkoły i na trening. W podsumowaniu III Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1971 zajęła 2 miejsce (1.Wiesław Watras – la, 3. Danuta Palczyńska – ts). Natomiast w IV Plebiscycie LZS powiatu hrubieszowskiego na pierwszych dwóch miejscach kolejność była taka sama, a 3. był Józef Flak – la. Duże wyróżnienie spotkało zawodniczkę w IX Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS za rok 1971, ponieważ zajęła w nim 8 miejsce.
—
Rok 1972
W roku 1972 podczas Mistrzostw Powiatu 23.04 Mariola Zawadzka przebiega 100 m w 12,8 sek. i wzwyż skacze 1.45 cm. W zawodach ligowych nadal reprezentuje LZS „Lubelskie” np. podczas jesiennej rundy rozgrywanej w Hrubieszowie uzyskała w skoku wzwyż – 1.40 i w skoku w dal 5.31. Zajmuje 1 miejsce w skoku wzwyż w III Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w Lublinie. W lidze juniorów reprezentuje LKS „Świt” Hrubieszów. Barw Hrubieszowa broni w zawodach wojewódzkich o Puchar PKKFiT i Puchar ZMW. W finale ligi wojewódzkiej szkół średnich o Puchar „Sztandaru Młodych” w lekkiej atletyce, rozegranej w Puławach, pod okiem nauczycieli wf LO im. S. Staszica Marii Jakubiak i Antoniego Weremko, razem z koleżankami, m.in.: Watras Łucja, Janeczko Elżbieta, Ziarko Małgorzata, Barczuk Alicja, Kostecka Barbara, Szczepańska Ewa, Boraca Halina, Banaszek Ewa, drużynowo zajmuje 2 miejsce. W podsumowującym rok 1972 V Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego LZS zajmuje 6. miejsce (1. Wiesław Watras, 2. Łucja Watras – oboje la). W IV Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego uplasowała się na 9. pozycji (1. W. Watras, 2. Ł. Watras).
—
Zmiana trenera
W jesieni 1972 r. rozpoczyna treningi pod okiem świeżo „upieczonego” instruktora, czyli niżej podpisanego. Treningi w początkowej fazie opierające się na wdrożeniu do systematyczności ćwiczeń ze wskazaniem ich celu, poprawieniu kondycji, sprawności ogólnej, cech motorycznych, a następnie praca nad elementami techniki skoku w dal i wzwyż przynoszą w sezonie 1973 bardzo dobre efekty. M.in. zwróciłem się z prośbą do Mistrzyni Europy w skoku w dal Mirosławy Sarny o przesłanie swoich treningów, które przesłała. Mariola podczas Mistrzostw Okręgu Juniorów zajmuje 2 miejsce za odległość 5.49, a w skoku wzwyż już techniką „flop” pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 155 cm. Podczas Międzynarodowego Mityngu w Lublinie, w skoku wzwyż osiąga 1.57 cm (3 miejsce), a w skoku w dal 5.65 (2 miejsce). W finałowych zawodach ligi szkół średnich w Lublinie osiąga wzwyż – 1.50, w dal – 5.58, w sztafecie 4×100 m – 51,8 i razem z koleżankami, m.in. Łucja Watras, Lilianna Janowska, Anna Malicka, Maria Cierech, Jolanta Beń, Ewa Banaszak, stają na najwyższym podium, a zgromadzone punkty szkołę uplasowały na 12. miejscu w kraju.
—
Rekord województwa
W zawodach ligowych nadal występuje w wojewódzkim klubie LZS Lubelskie, podczas których w Białej Podlaskiej w skoku wzwyż przeskakuje poprzeczkę wiszącą 160 cm nad ziemią, zajmując 1 miejsce. Podczas Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży w Lublinie wygrywa skok w dal, a odległość 5.72 przynosi jej rekord województwa lubelskiego juniorek młodszych (do lat 17). Te dobre wyniki spowodowały kolejne zakwalifikowanie się zawodniczki na III Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży, która odbyła się w Krakowie, tam, po obozie kadry wojewódzkiej uzyskuje zaledwie 5.39 i nie wchodzi do finału (1.Teresa Marciniak – 6.05, 2. G. Jarząb – 5.98, 3. E. Szklarek – 5.86). Jak ma zapisane w dzienniczku treningowym, nogi trzęsły się jej ze strachu, nie wychodził rozbieg, szkoda, bo stać ją było na dobry wynik. Miesiąc później w mityngu Wisły Puławy wygrywa w swojej koronnej konkurencji z rezultatem 5.42 i ustanawia rekord powiatu w biegu na 200 m wynikiem 27,6 sek.
—
Medal LZS procentuje w plebiscytach
Podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w Szczecinku 25.08.1973 r. zdobywa srebrny medal z wynikiem 5.54 i zajmuje 7 miejsce w skoku wzwyż 1.50. W mityngu zorganizowanym z okazji 50 – lecia Wisły Puławy zajmuje 2 miejsce w swojej koronnej konkurencji z rezultatem 5.59. 23.09. w Międzynarodowych Mistrzostwach Lublina wywalcza drugie miejsce z wynikiem 5.57. Na zakończenie sezonu wystartowała w pięcioboju lekkoatletycznym ustanawiając rekord okręgu lubelskiego Zrzeszenia LZS. Te dobre wyniki wywierają duże wrażenie wśród głosujących w plebiscytach, co przyniosło jej zwycięstwo w V Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego (2. Ł. Watras, 3. Janusz Wilczek – oboje la) i 6. miejsce w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS. Po udanym sezonie zapada decyzja o zawężeniu specjalizacji, czyli na postawienie na skok w dal.
—
Starty w barwach Unii Hrubieszów i rekord Polski LZS
Po połączeniu się LKS „Świt” Hrubieszów z „Unią” Hrubieszów, od 1974 r. Mariola startuje już w barwach LKS „Unia” Hrubieszów. Podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w Katowicach Mariolka zdobywa w skoku w dal złoty medal. W lekkoatletycznej lidze wojewódzkiej reprezentuje też klub hrubieszowski, wygrywając np. III rundę w Puławach skok w dal wynikiem 5.68. Przyczynia się również do zajęcia 2 miejsca przez reprezentację Hrubieszowa w lekkoatletycznych zawodach drużynowych o Puchar Dyrektora WKKFiT Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
—
Rekord Polski LZS i plebiscyty
Podczas Ogólnopolskiego Mityngu w Rzeszowie uzyskując w skoku w dal odległość 5.84 ustanawia rekord Polski LZS Juniorek Starszych i w tej kategorii rekord województwa lubelskiego. Wywalcza również tytuł Mistrza Województwa Juniorek Starszych odległością 5.64 i w innym terminie, w tej konkurencji staje na podium na 2 miejscu w kategorii seniorek. Poprawia również rekord życiowy w biegu na 200 m wynikiem 26,8 sek. W barwach szkoły wywalcza 1 miejsce razem z Jolantą Beń, Ewą Otręba, Elżbietą Sitnik, Anną Malicka, Zofią Siwak, Marią Cierech, Bożeną Wilczek i Łucją Watras w Wojewódzkich Drużynowych Zawodach LA o Puchar „Przeglądu Sportowego” uzyskując w skoku w dal 5.73. W podsumowaniu Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego, tym razem zajęła 4 pozycję (1. Marek Klinszport – la). Natomiast w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Zrzeszenia LZS Województwa Lubelskiego i „Sztandaru Ludu” zajęła 7 lokatę.
—
Ostatni rok (1975) w Hrubieszowie
Po solidnych treningach i przygotowaniach do matury, świetnie rozpoczął się dla Marioli sezon 1975 roku. Na wiosnę, posiadając już dobrą kondycję z koleżankami zajmuje 2 miejsce w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych 10×800 m, w składzie: Watras Łucja, Wilczek Bożena, Cierech Maria, Wilczek Joanna, Zawadzka Mariola Danuta, Malicka Anna, Otręba Ewa, Siwak Zofia, Pańczyk Jolanta, Szczepańska Anna. Dnia 27.04. podczas Mistrzostw Powiatu w Hrubieszowie wygrywa skok w dal z wynikiem 5.77 i to po biegu na dystansie 100 m przez płotki (16,2). Niestety, zaczyna ją nękać kontuzja stopy, i to nogi odbijającej. Następuje zmiana treningu (ćwiczenia zastępcze, bez obciążenia bolącej stopy), często podczas zawodów oddaje jeden lub dwa skoki. W dalszych startach zostaje mistrzynią województwa juniorek (5.74) i wicemistrzynią seniorek. W nagrodę jedzie w reprezentacji województwa lubelskiego na mityng do Brześcia (ZSRR) i tam wygrywa skok w dal wynikiem 5.84, i tym sposobem wyrównuje swój rekord województwa lubelskiego juniorek. We wcześniejszych startach ustanowiła rekord życiowy w biegu na 60 m – 7,9 i na 100 m – 12,6, więc dodatkowo w Brześciu biega w sztafecie 4×100 m z czasem 48,2 sek., zajmując z koleżankami również 1 miejsce.
—
Rewelacyjny sprawdzian na egzaminach
Po tym udanym starcie, który wyraźnie wskazywał, że forma rośnie udała się na egzaminy w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, tam, podczas sprawdzianu w skoku w dal uzyskuje aż 6.04, co wprowadza w osłupienie egzaminatorów i zdających egzamin młodzieńców. Niestety, ten wynik nie mógł być uznany za nowy rekord Polski Zrzeszenia LZS czy województwa lubelskiego, ponieważ nie został osiągnięty podczas oficjalnych zawodów
—
Dla klubu wszystko
Pomiędzy egzaminami przyjeżdża na zawody ligowe do Lublina, aby reprezentować swój ukochany klub i nie zawieść pozostałych członków zespołu. Oczywiście wygrywa skok w dal oraz biega sztafetę 4×100 m i wraca do Warszawy, aby kontynuować egzaminy. Uważam, że niewiele osób potrafi podjąć taką decyzję, będąc przytłoczony presją egzaminów i ewentualną oceną, gdyby się nie udało. Ale Mariola nie tylko miała w nogach, więc na wysokiej pozycji została przyjęta na tę uczelnię. Szkoda, że egzaminy trwały dość długo i forma w końcu spadła nisko. Pomimo tego, po powrocie do Hrubieszowa nie odpuszcza sezonu i nadal trenuje.
—
Najlepszy start na zawodach mistrzowskich
W końcu bierze udział w Warszawie w Mistrzostwach Polski Juniorek, wchodzi do finału i tam wynik 5.70 pozwala jej zająć wysoką 5. pozycję (1. G. Jarząb – 5.90, 2. H. Marcinkowska – 5.84, 3. E. Klimaszewska – 5.75), czyli jej rekordowy wynik dałby medal.
—
Sukces, ale już dla AWF Warszawa
We wrześniu wyjeżdża do Warszawy, aby kontynuować naukę na AWF. Reprezentując tę uczelnię podczas warszawskiej „Versoviady” wygrywa skok w dal. Zdobywa w tej konkurencji brązowy medal podczas Mistrzostw Warszawy. Z kolei, 1.10. podczas Międzyuczelnianych Mistrzostw Polski we Wrocławiu, też wygrywa tę konkurencję wynikiem 5.73 i sztafetę 4 x 100 m.
—
Ostatni start w barwach Unii Hrubieszów
Trzy dni później po raz ostatni reprezentuje Unię Hrubieszów w Sierakowie podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS zdobywa ponownie złoty medal wynikiem 5.54, a w skoku wzwyż jest tuż za podium z rezultatem 1.50. W związku z likwidacją powiatu nie przewidziano funduszów, aby przeprowadzić powiatowy plebiscyt za sezon 1975, ale zorganizowano plebiscyt na najlepszych sportowców nowo powstałego województwa zamojskiego, w którym na 4 pozycji znalazła się Danuta Mariola Zawadzka. W 1976 r. została w dowód uznania za dotychczasowe osiągnięcia sportowe zaproszona do macierzystej Szkoły Podstawowej w Werbkowicach (nauczyciel wf p. Andrzej Malicki). Ten czas spędziła tam bardzo miło, o czym przypomina jej z tej okazji otrzymany dyplom.
—
W barwach SZS – AZS Warszawa
Do nowego sezonu – 1976 rozpoczyna treningi pod okiem trenera SZS – AZS Warszawa Wiesława Czwórnoga, zmienia również barwy, przechodząc do tego klubu. Jest pełna nadziei, jak i jej były trener z dalekiego Hrubieszowa, że nadchodzący sezon pozwoli jej spokojnie przeskakiwać 6 metrów. W lutym 1976 r. w Międzynarodowych Halowych Mistrzostwa Polski odbytych w Warszawie wywalcza 7 pozycję z rezultatem 5.78 (1. L. Panajotowa Bułgaria 6.18, 2. Reeve Sue Wlk. Brytania 6.14). W czerwcowym mityngu w Warszawie zajmuje 3 pozycję osiągając odległość 5.62, co dało jej 3 miejsce i proporczyk. Za to zdobywa złoty medal podczas Mistrzostw Warszawy. Rywalizuje również w Międzynarodowym Memoriale im. Józefa Żylewicza w Gdańsku.
—
Drużynowe Vice Mistrzostwo Polski i rekord życiowy
Razem z zespołem SZS – AZS Warszawa zdobywa w rywalizacji drużynowej tytuł wicemistrza Polski (1. Górnik Zabrze, 3. Gwardia Warszawa). Dnia 21.08.1976 r. podczas zawodów w Warszawie osiąga rekordową odległość w skoku w dal – 6.02, który okazał się oficjalnie najlepszym w jej historii sportowej.
—
Drużynowe Mistrzostwo Polski
Trenuje nadal solidnie, w okresie zimowym 1977 r. startuje w Halowych Mistrzostwach Polski w Zabrzu zajmując miejsce poza pierwszą szóstką (1. K. Kurkianiec – 6.01). W Sopocie 15.05.1977 r. uzyskuje swój najlepszy wynik sezonu, czyli 5.91. Za to odnosi sukces w zawodach ligowych, ponieważ jej drużyna AZS Warszawa zdobywa tytuł Mistrza Polski.
—
Zmiana trenera
Do nowego sezonu 1978 przygotowuje się pod kierunkiem młodego trenera Janusza Merwy (obecnie trener m.in. Małgorzaty Trybańskiej w dal – 6.80, trójskok 14.44 – rekord Polski), niestety jej najlepszy wynik sezonu to 5.69 m, który ją zniechęca do dalszych wytężonych treningów.
—
Różne
– Będąc zawodniczką ważyła około 59 kg przy wzroście 1.70.
– W 1987 roku otrzymała Srebrną Odznakę Honorową LZS, a w 2005 r. dyplom za działalność na rzecz hrubieszowskiego sportu z okazji 60 lat powojennego sportu.
– W 1979 r. kończy Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie uzyskując tytuł magistra oraz trenera lekkiej atletyki II klasy.
– Po studiach, nastąpił ślub z zapaśnikiem KS „Drukarz” Warszawa Markiem Trochimczukiem i podejmuje pracę w Szkole Podstawowej nr 231 w Warszawie jako nauczyciel wychowania fizycznego. Prowadzi również zajęcia poza lekcyjne w ramach Szkolnego Klubu Sportowego z koszykówki, lekkiej atletyki, siatkówki, tenisa stołowego.
– W 1982 r. przenosi się do Szkoły Podstawowej nr 308 w Warszawie. Oprócz wf prowadzi zajęcia również w ramach SKS z koszykówki i lekkiej atletyki.
– W 1996 r. podejmuje pracę w Zespole Szkół nr 19 w Warszawie również w roli nauczyciela wf. Podczas SKS prowadzi zajęcia z chłopcami w kosza, z dziewczętami aeorobik, pełni rolę opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz koła Wolontariatu.
– W 2001 r. ukończyła Studia podyplomowe o kierunku „Wychowanie fizyczne i zdrowotne”.
– We wspomnianej ostatniej szkole pracuje do 2007 roku i przechodzi na emeryturę.
– Mąż Marek dodatkowo amatorsko biegał. W 1982 roku uczestniczył w IV Maratonie Pokoju w Warszawie, za co trzymał medal, z którego jest bardzo dumny.
– Syn Rafał od kilu lat trenuje biegi w amatorskiej grupie ”Nike” w Warszawie, oto jego wyniki:
5 km – 20:18 – maj 2010
10 km – 45:27 – maj 2010
15 km – 1:09:42 – 2009
półmaraton – 1:39:45 – 2009
25 km – 2:03:01 – 2009
Maraton warszawski – 4:09:59 – 2009
– Synowa Olga również biega w tej samej grupie, jej wyniki:
5 km – 27:51 – maj 2010
10 km – 1:02:59 – 2009
– Córka Joanna działała aktywnie w harcerstwie, a na studiach trenowała koszykówkę, teraz regularnie uczestniczy w zajęciach sportowych.
– Obecnie Danuta Mariola Trochimczuk wróciła do pracy w roli nauczyciela wychowania fizycznego.
—
OSIĄGNIĘCIA sportowe:
Danuty Marioli Zawadzkiej – Trochimczuk
W barwach Unii Hrubieszów:
Zawody:
– Udział w V Ogólnopolskich Igrzyskach Letnich Młodzieży Szkolnej w Szczecinie w 1970 r.;
– Udział w II Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1971 r.;
– Udział w III Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1973 r. w Krakowie;
– SREBRNY MEDAL w skoku w dal – 5.54 i 7. w skoku wzwyż – 1.50, podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS w 1973 r. w Szczecinku;
– ZŁOTY MEDAL w skoku w dal podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS w 1974 r. w Wiśle;
– ZŁOTY MEDAL w skoku w dal – 5.54 i 4. miejsce w skoku wzwyż – 1.50 podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS w 1975 r. w Sierakowie;
– V miejsce w skoku w dal – 5.70 podczas Mistrzostw Polski Juniorek w 1975 r. w Warszawie;
—
Rekordy:
– Rekordzistka województwa lubelskiego w skoku w dal – 5.72 do lat 17-tu w 1973 r.;
– Rekord Polski Zrzeszenia LZS w kategorii juniorek (do lat 19) w skoku w dal – 5.84 w 1974 r.;
– Rekordzistka województwa lubelskiego w skoku w dal – 5.84 w kategorii juniorek w 1974 r.
– Wyrównany rekord Polski Zrzeszenia LZS w kategorii juniorek w skoku w dal – 5.84 w 1975 r.;
– Wyrównany rekord województwa lubelskiego w skoku w dal – 5.84 w kategorii juniorek (do lat 19) w 1975 r.
—
Plebiscyty
Województwa lubelskiego LZS:
– W IX Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS za rok 1971 – 8 miejsce;
– W XI Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS za sezon 1973 – 6 miejsce;
– W XII Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Zrzeszenia LZS Województwa Lubelskiego za sezon 1974 – 7 lokata.
Województwa zamojskiego:
– Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Województwa Zamojskiego za sezon 1975 – 4 pozycja;
Powiatu hrubieszowskiego:
– W II Plebiscycie ma 10-ciu Najlepszych Sporowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1970 – 2 miejsce;
– W III Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1971 – 2 miejsce
– W IV Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1972 – 9. pozycja;
– W V Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1973 – 1 miejsce;
– W VI Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1974 – 4 pozycja;
—
Powiatu hrubieszowskiego LZS:
– W III Plebiscycie na 10 – ciu Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego Zrzeszenia LZS za sezon 1970 – 3 miejsce;
– W IV Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego za sezon 1971 LZS – 2 miejsce;
– W V Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Powiatu Hrubieszowskiego LZS za sezon 1972 – 6. miejsce;
—
W barwach AZS Warszawa lub uczelni AWF
– „Versoviada” w 1975 r. wygrywa skok w dal;
– Brązowy medal podczas Mistrzostw Warszawy w 1975 r.;
– Podczas Międzyuczelnianych Mistrzostw Polski we Wrocławiu w 1975 r., skok w dal – 5.73 i sztafeta 4 x 100 m – 1 miejsca;
– W 1976 r. w Międzynarodowych Halowych Mistrzostwa Polski w Warszawie wywalcza 7 pozycję w skoku w dal z rezultatem 5.78;
– Złoty medal podczas Mistrzostw Warszawy w 1976 r. w skoku w dal;
– Razem z zespołem SZS – AZS Warszawa zdobywa w rywalizacji drużynowej tytuł wicemistrza Polski w roku 1976 r.
– Udział w Halowych Mistrzostwach Polski w Zabrzu w 1976 r.
– Razem z zespołem AZS Warszawa zdobywa w rywalizacji drużynowej tytuł mistrza Polski w roku 1977 r.
– Czołowe miejsca w licznych ogólnopolskich mityngach.
—
PROGRESJA WYNIKÓW:
Skok w dal
1970 4.85
1971 4.86
1972 5.31
1973 5.72 (55)
1974 5.84 (40)
1975 5.84 (33)
1976 6.02 (19)
1977 5.91 (40)
1978 5.69 (68)
W nawiasie – miejsca w tabeli najlepsze w Polsce.
—
Inne rekordy życiowe:
60 m – 7,9 (1973 r.)
100 m – 12,6 (1975)
200 m – 26,8 (1974)
skok wzwyż – 1.60 (1973)
100 m p.pł. – 16,2 (1973)
***
Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)