29 maja 2024

Dekorator wnętrz radzi – jak urządzić małe mieszkanie

Kupno nowego mieszkania to ogromny wydatek. Często środki, jakimi dysponujemy nie pozwalają nam na duży metraż i wybieram mieszkanie mniejsze jednak z kilkoma pokojami. Niezależnie od tego czy będzie to 25 metrowa kawalerka czy 45 metrowe małe m3, każde mieszkanie można ciekawie zaaranżować.

Artykuł sponsorowany

 

Podstawowe zasady urządzania małych przestrzeni

Po pierwsze małe mieszkanie powinno być jasne, po drugie urządzone w prosty sposób i po trzecie powinien panować w nim ład. W takich przestrzeniach najlepiej sprawdzą się jasne barwy – biel, beż, écru, wanilia czy odcienie jasnych szarości. Darujmy sobie również ciemną podłogę, projektanci wnętrz doradzają użyć tych samych płytek, paneli lub drewnianych desek we wszystkich pomieszczeniach. Pozwoli to uzyskać efekt płynnego przejścia pomiędzy pomieszczeniami oraz aranżacja będzie bardziej spójna. W małych mieszkaniach świetnie sprawdzi się, ukochany w ostatnich latach przez Polaków, styl skandynawski. Ale nie jest to jedyna propozycja aranżacji, w zależności od preferencji równie dobrze będzie wyglądać retro, styl industrialny, minimalizm czy hi-tech. Charakteryzuje je dość proste meble o regularnych kształtach. Przy ich wyborze warto kierować się nie tylko wyglądem, ale również praktycznością i ustawnością. W małych mieszkaniach najczęściej nie możemy pozwolić sobie na garderobę czy pomieszczenie gospodarcze. Najważniejsze to nie zagracić niewielkiej przestrzeni. Jeżeli lubisz bardziej klasyczny styl, dekoratorzy wnętrz radzą iść raczej w kierunku eklektyzmu lub glamour. Są to trendy, które świetnie łączą klasyczne dodatki, zabytkowe i bardziej kunsztowne meble z tymi prostymi.

 

Dekorator wnętrz radzi – pamiętaj o funkcjonalności

Co z ładem i uporządkowanym mieszkaniem? Najlepiej przypisać „stałe” miejsca wszystkim przedmiotom tak żeby bez problemu je chować. Dobrym rozwiązaniem są pudełka, szuflady i zamykane szafki – ułatwią przechowywanie przedmiotów, które nie koniecznie potrzebne są nam, na co dzień. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się nowoczesne, designerskie meble. Ergonomiczny, modułowy narożnik złożony z ruchomych elementów, rozkładany stół lub ława, pojemna szafa wyposażona w wiklinowe kosze lub pudła to must have funkcjonalności. W tej ostatniej przechowasz nie tylko ubrania i dodatki, ale także sprzęt elektroniczny, domowe tekstylia, drobne sprzęty AGD (odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania czy suszarkę). Nie bójmy się też luster. Lustrzane przesuwne drzwi, nie tylko będą idealnym zwierciadłem, w którym sprawdzimy codzienne oufity lub poprawność wykonywanych ćwiczeń, ale także cudownie powiększą nam przestrzeń dodając jej głębi. Małe mieszkania lubią praktyczność. Meble chowane jak „matrioszki”, wielofunkcyjne pufy, składane krzesła, a nawet łóżka.

 

Pod sam sufit

Jednym z najczęstszych błędów przy aranżacji malutkich mieszkań jest niewystarczające zagospodarowanie przestrzeni. Często maksymalnie „zagraca się” podłogę, całkowicie zapominając o masie wolnego miejsca pod sufitem. Świetnym i do tego praktycznym rozwiązaniem jest zabudowywanie mebli pod sam sufit. Nie tylko w kuchni, ale także w łazience, na przedpokoju, w sypialni czy salonie. Unikajmy niskich szaf, regałów czy pólek kończących się na metr od sufitu. Na pewno przychodzi Ci na myśl pytanie, – ale kto tam będzie sięgał? Na co dzień nikt. W takich szafkach nie przechowuje się ulubionych filiżanek, ubrań czy przedmiotów codziennego użytku. Najlepiej sprawdzają się do schowania zimowych bądź letnich ubrań, rzadko używanych pościeli czy odświętnej zastawy.

Taki i inne rozwiązania to tylko niektóre z pomysłów podpowiadanych przez projektantów wnętrz. Na pewno ułatwią one funkcjonalne zagospodarowanie nawet najmniejszego mieszkania.


Szukasz profesjonalistów do zaprojektowania Twojego wnętrza? Skorzystaj z usług firmy DreamDesign – dekoratorzy wnętrz, specjalizującej się w aranżacjach przestrzeni mieszkaniowych oraz firmowych zarówno od strony projektowej jak i pod klucz!

 

 

fot. materiał sponsora