6 grudnia 2023

Diecezja Zamojsko-Lubaczowska na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie

W dniach 22-27 stycznia 2019 r. w stolicy Panamy odbyły się Światowe Dni Młodzieży, w których aktywnie uczestniczył z grupą diecezjalny zamojsko – lubaczowski koordynator ŚDM – Panama 2019 ksiądz Tomasz Szady. Zwróciłem się z prośbą do księdza, aby przekazał nam informacje o ich udziale i przeżyciach w tym wielkim wydarzeniu szczególnie dla katolików.

Reklamy

 

Diecezja Zamojsko-Lubaczowska na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie

Według szacunków w Panamie, gdzie odbywały się Światowe Dni Młodzieży, wśród setek tysięcy młodych ludzi, jeśli chodzi o obcokrajowców, najwięcej było Polaków: ok. 3,5 tys.

Reklamy

Nasza diecezja zamojsko – lubaczowska była reprezentowana przez dziewięć osób, które poleciały samolotem czarterowym a także przez osoby z diecezji, które poleciały wraz ze swoimi grupami z ośrodków akademickich, głównie krakowskich i warszawskich.

Przygotowania w naszej diecezji były pracowite. Zaraz po ŚDM w Krakowie, jesienią w 2016 r. powstała grupa młodych o nazwie Panamajoven.pl, która przygotowywała się duchowo, by polecieć bezpośrednio do Panamy albo też po prostu ten ,,święty czas” dobrze przeżyć.

W roku szkolnym 2016/2017 grupa spotykała się raz w miesiącu, by się modlić i rozważać tematy związane z Panamą: jej geografią, historią, muzyką, sztuką, kuchnią, tamtejszymi świętami, zwyczajami.

Rok szkolny 2017/2018 był czasem modlitwy i spotkań, związanych z historią ŚDM. Spotkania dotyczyły przemówień papieży ze Światowych Dni Młodzieży, skupienie w sposób szczególny na osobie Maryi.

Rok szkolny 2018/2019 był czasem bezpośredniego przygotowania do ŚDM w Panamie. Był to czas Synodu Młodych, dotyczącego wiary, młodych i powołania.

Polska została w wyjątkowy sposób przyjęta przez Panamczyków. Zawdzięczają oni Polsce pomoc w organizacji tych Światowych Dni Młodzieży, nasze biuro organizacji ŚDM podzieliło się z nimi doświadczeniami, zdobytymi podczas ŚDM w Krakowie.

Św. Jan Paweł II, nasz rodak, był jednym z głównych patronów ŚDM w Panamie. Zresztą, wspominany jest podczas każdych ŚDM, bo jest twórcą tych spotkań.

Polska grupa miała szczególne spotkanie 23 stycznia z młodzieżą, która przypłynęła ,,Darem Młodzieży”; w miejscu, gdzie 36 lat temu msze św. odprawiał Jana Paweł II. Tam tez odbyła się msza św. z biskupami z Polski, na czele z Prymasem Polski Wojciechem Polakiem; później były koncerty polskich wykonawców.

 

Hasło przewodnie spotkania brzmiało ,,Oto Ja służebnica pańska, niech mi się stanie według Twego słowa”

Temat dotyczył Maryi, jej postawy, służby, która powinna być radością każdego dnia. Każdy, kto spotyka Boga, tak jak Maryja powinien iść do ludzi i nieść im pomoc poprzez miłość dnia codziennego.

Każdy spędzony w Panamie dzień to niezwykła przygoda. Pierwszy tydzień młodzież z naszej diecezji przeżywała w diecezji Colon przy Sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel. Zostaliśmy tam bardzo miłe i z entuzjazmem przyjęci. Mieszkaliśmy u tamtejszych rodzin. Zobaczyliśmy, jak rodziny panamskie przezywają swoją wiarę tańcem i śpiewem. My z kolei dzieliliśmy się z nimi naszym świadectwem wiary.

 

Mieliśmy okazję kilka razy zobaczyć z bliska papieża Franciszka

To, co mówił, zostanie w naszych sercach na zawsze. Na przykład, że ważniejsze jest głoszenie Chrystusa czynami; a kiedy będzie taka możliwość – także słowami. Szczególne było przesłanie z 27 stycznia. Podczas mszy św. papież mówił, że Jezus jest rzeczywisty, gdyż miłość jest realna; i że jest konkretny. Także, iż Ewangelia chce stać się dla nas życiem codziennym. „Musicie walczyć o wasza przestrzeń dzisiaj” – mówił. „Walczysz o swoją przestrzeń dzisiaj?” – pytał. „Wy, młodzi jesteście Bożym teraz. Nie jutro, ale teraz.” -podkreślał. Przekonywał, że możemy mieć wszystko, gdy zakochamy się w Jezusie i że Jezus nie jest „międzyczasem” ani przelotną chwilą w naszym życiu. Mówił o tym, że Maryja poczuła, iż ma misje i odpowiedział „tak” na Boże ,,teraz”.

 

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Portugalii, w Lizbonie, w czasie wakacji w 2022 r.

W Polsce jest ogromne zainteresowanie tym wydarzeniem, gdyż Portugalia nie jest aż tak oddalona od Polski, jak Panama. To sprawi, że Polaków będzie w Portugalii jeszcze więcej niż w Panamie.

 

Wysłuchał – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – archiwum ks. Tomasza Szady