DKK z Hrubieszowa nagrodzony w ogólnopolskim konkursie

W ogólnopolskiej akcji czytania pierwszej książki dla dorosłych autorki Harrego Pottera wzięło udział 150 klubów. Trzy najciekawsze, najoryginalniejsze i najbardziej przekonujące akcje wokół premiery Trafnego Wyboru zorganizowały DKK z: Hrubieszowa, Dębna i Kalisza Pomorskiego.

Reklamy

W ogólnopolskiej akcji czytania pierwszej książki dla dorosłych autorki Harrego Pottera wzięło udział 150 klubów. Do Instytutu Książki spłynęły relacje ze spotkań, a w nich: własnoręcznie wykonane komiksy, zdjęcia (a na nich torty), klubowicze poprzebierani za bohaterów książki, wielkie multimedialne projekcje, dwumetrowe makiety książek, a nawet reprodukcja jednego obrazu olejnego przedstawiającego autorkę, oraz setki recenzji. Jeszcze nigdy wybór (sic!) nie był tak trudny, ale jako że nagrody są trzy, musieliśmy wybrać. Trzy najciekawsze, najoryginalniejsze i najbardziej przekonujące akcje wokół premiery Trafnego Wyboru zorganizowały DKK z: Hrubieszowa (województwo lubelskie), Dębna (woj. zachodniopomorskie) i Kalisza Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie). Gratulujemy! Nagrody, ufundowane przez Wydawnictwo Znak, już w drodze.   
    
Celem miała być wspólna zabawa, ale też skłonienie J.K. Rowling do przyjazdu do Polski. W Hrubieszowie odbyły się wybory do rady Pagford – miasteczka, w którym dzieje się akcja powieści. W wyborach udział wzięli, a jakżeby inaczej, klubowicze przebrani za głównych bohaterów. Niestety wybory doprowadziły do chaosu i destabilizacji sceny politycznej i to do tego stopnia, że zaradzić temu może tylko sama autorka. Tymczasem w Kaliszu Pomorskim doszło do starcia Partii Postępu i Frakcji Konserwatywnej, które przeciągnąć na swoja stronę chciały Piotra Nijakiego, składając mu propozycje „nie do odrzucenia” w Barze pod Bocianem. Ostatecznie rozpisano wybory uzupełniające do rady miasta, w których udział wzięli Misza Jager, Karol Noris i JKR – tajemnicza kandydatka, „zwolennik polityki pojednania i porozumienia.” Wybory trwały całą niedziele (z 60 minutową przerwą na mszę) i zakończyły się miażdżącym zwycięstwem JKR – pod tym kryptonimem kryła się oczywiście autorka Trafnego wyboru.  Jej sukces fetowany był tortem ozdobionym okładką książki.

W Hrubieszowie i Kaliszu Pomorskim literatura, za sprawą Rowling, wyszła z kart powieści na biblioteczne (i nie tylko) salony. Natomiast w Dębnie odwrotnie, z książki zrodziła się książka. Tamtejsi klubowicze napisali, zaprojektowali, namalowali album (w dwóch wersjach językowych) dla  J.K. Rowling. Ta książka to osobisty list-zaproszenie, który jest opowieścią o Polsce, jej miastach, jak Kraków, Poznań, Warszawa, górach i morzu i tym najpiękniejszym miejscu pomiędzy Bałtykiem a Tatrami – Dębnie. Ta opowieść ilustrowana jest przepięknymi grafikami (orginały!) wśród których najładniejsza jest ta przedstawiająca dębnowską książnicę. Autor grafik dołączył też swoją recenzję Trafnego Wyboru, która daleka była od bezkrytycznego uwielbienia, więc kiedy Rowling przyjedzie już do Dębna, to szykuje się nam burzliwa dyskusja.  
       
Wiemy oczywiście, że tą prawdziwą nagrodą ma być przyjazd J.K. Rowling do Polski. Pracujemy nad tym. Mamy w swoich rękach 1509 bardzo przekonujących argumentów!

 

Źródło i fot.: www.instytutksiazki.pl