15 kwietnia 2024

Dlaczego nie ma dziś danych z powiatu hrubieszowskiego o zakażeniach na COVID-19?

Dziś raport Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego o zakażeniach koronawirusem w powiatach nie został opublikowany.

Do wczoraj Ministerstwo Zdrowia codziennie około godz. 10.30 informowało o nowych zachorowaniach na COVID-19 w kraju i poszczególnych województwach. W tym samym czasie swój raport o zakażeniach  w lubelskich powiatach publikował Lubelski Urząd Wojewódzki.

Dziś raport Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nie został opublikowany. Zapadła decyzja, że raportowanie o nowych przypadkach będzie się odbywać tylko z poziomu centralnego – nie są jednak znane szczegóły.

O zgonach osób z infekcją Covid-19 na Lubelszczyźnie informowała Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna. Dzisiaj również ta informacja się nie pojawiła.

Stronę internetową, która będzie informowała o zakażeniach i zgonach w poszczególnych powiatach, ma uruchomić Główny Inspektorat Sanitarny. Na razie strona nie funkcjonuje.

„Począwszy od dnia 24.11 wszystkie PSSE zaprzestają publikowania na swoich stronach jakichkolwiek danych dotyczących SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany. To jest jawne odcinanie obywateli od możliwości jakiejkolwiek weryfikacji tych danych!” – skomentował na Twitterze Michał Rogalski, który od samego początku pandemii razem z grupą wolontariuszy zbierał dane statystyczne o zakażeniach w Polsce i publikował je w internecie.

O godz. 12. 40 Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację, że od dziś dane o zakażeniach do poziomu powiatu, dostępne będą na gov.pl. „Pełna transparentność wszystkich danych zostaje zachowana. Źródłem danych jest system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria” – informuje ministerstwo.

„Teraz już na pewno nikt żadnych nieprawidłowości nie znajdzie, bo wszystkie stacje sanitarne przestały podawać szczegółowe dane powiatowe” – komentuje Michał Rogalski. „- Po 225 dniach codziennego zbierania ich w arkuszu, od dziś jesteśmy zmuszeni przerwać naszą pracę…”