Dnia 7 października 2016 roku grupa młodzieży gimnazjalnej klas trzecich Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, tradycyjnie już jak każdego roku, uczestniczyła w wyjątkowych Pokazach Chemicznych, realizowanych przez naukowców Wydziału Chemii na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.
Tym razem również doznania związane z obserwacją ciekawych i nietuzinkowych eksperymentów z zakresu chemii były fascynujące, a same doświadczenia pełne niespodzianek.
Wykwalifikowani prowadzący w niesamowity i pełen ekspresji sposób prezentowali kolejne intrygujące reakcje lub zjawiska oraz obrazowo i przystępnie wyjaśnili obserwowane zmiany.
Podczas tegorocznych pokazów szczególną uwagę zwracały zupełnie nowe propozycje, wśród których znalazły się reakcje żywiołowe czy pozornie leniwe, jak np.: te z zastosowaniem suchego lodu czy ciekłego azotu….
Żywiołowe reakcje chemiczne:
Podczas tego pokazu obserwować można szereg reakcji chemicznych i śledzić zachodzące efekty. Zaskakujące efekty powstające podczas interakcji różnych substancji i odczynników zaskoczyły każdego, kto obserwował tegoroczne widowisko. Niektóre z przeprowadzanych eksperymentów przybliżały reakcje barwne, inne były demonstracją procesów spalania lub zaskakujących właściwości substancji. Pokaz miał charakter interaktywny, wiele doświadczeń było realizowanych z zastosowaniem technologii informacyjnej, kamer zbliżających a przede wszystkim przy współpracy z publicznością.
Ulotny suchy lód:
Suchy lód to dwutlenek węgla w stałym stanie skupienia, w temperaturze pokojowej nie topi się, a sublimuje – bezpośrednio przechodzi w stan gazowy (temperatura tego procesu: –78,5°C). Pozwoliło to na przeprowadzenie wielu efektownych doświadczeń i obserwacji. Fakt, że suchy lód jest zupełnie nietoksyczny – a jedynie zimny – więc przy zachowaniu ostrożności dało to możliwość zaangażowania do współpracy publiczności.
Światło i zjawiska związane z widzeniem:
Światło to niezwykłe zjawisko, które pozwala rozwijać się życiu na naszej planecie i umożliwia nam posługiwanie się jednym z najważniejszych zmysłów: wzrokiem.
Większość prezentowanych reakcji chemicznych związana była ze zmianami energii substratów/produktów co objawiało się wydzielaniem bądź pochłanianiem ciepła , a także wzbudzeniami elektronów w atomach, czemu towarzyszyła emisja części energii w formie promieniowania elektromagnetycznego w zakresie widzialnym, objawiająca się świeceniem. Zjawisko takie określa się mianem chemoluminescencji.
Te i wiele innych ciekawych doświadczeń można obserwować biorąc udział w Pokazach Chemicznych na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie. Jest to doskonała okazja do rozbudzenia w sobie pasji badacza, motywacji się do nauki tego przedmiotu oraz odkrywania duszy eksperymentatora.
Uczestnicy pokazów: Uczniowie klas III gimnazjum Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie
Organizator wyjazdu: nauczyciel chemii Agnieszka Ślażyńska