14 kwietnia 2024

Dwójka: Osobliwa podróż do krainy rycerzy, księżniczek i kolorowych bombek

Dnia 10 grudnia o poranku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie, udali się w niesamowitą i fascynującą podróż do malowniczego Sandomierza oraz inspirującej pomysłami Nowej Dęby, w której znajduje się niezwykłe Muzeum Bombki Choinkowej.

 

Tuż przed południem dotarliśmy do pięknego miasta Sandomierza. Jest to miasto niezwykłe, pełne zabytków, wyróżniające się magicznym historycznym klimatem, stanowiącym świadectwo bogatej przeszłości tego miejsca.

Sandomierz to miasto niezwykle malowniczo położone na siedmiu nadwiślańskich wzgórzach, co sprawia że bywa nazywane czasem małym Rzymem, choć zdecydowanie mocniej przyległ do niego przydomek królewskiego miasta, gdzie bywali w przeszłości polscy królowie i książęta. Każde z miejsc Sandomierza kryje ciekawą historię…

Największą atrakcją dla goszczących w Sandomierzu jest to, że pomimo upływu wieków zachował on pierwotny średniowieczny układ urbanistyczny, który stanowi piękny szkielet dla licznej grupy zabytków z różnych epok, których jest tu ponad sto dwadzieścia. Niewątpliwie prawdziwą perełkę historii stanowi pochodzący z 1236 roku budynek kościoła świętego Jakuba, od którego rozpoczęliśmy nasze wspólne zwiedzanie tego jakże urokliwego miasta.

Kościół ten to jedna z najstarszych, nie tylko w Polsce ale i w całej Europie świątyń wzniesionych całkowicie z cegły. Jeszcze bardziej niezwykły jest fakt że świątynia zachowała niemal w całości swój pierwotny średniowieczny charakter.

Królewski Sandomierz może poszczycić się również tajemniczymi przejściami, prowadzącymi na zewnątrz murów obronnych, w tym tzw. „uchem igielnym” oraz stanowiącym serce każdego średniowiecznego miasta rynkiem, który wyróżnia się niezwykłą urodą oraz wartością historyczną i architektoniczną. W jego centrum znajduje się piękny renesansowy ratusz z przełomu czternastego i piętnastego wieku, w którego wnętrzach ma siedzibę interesujące lokalne Muzeum Rycerstwa.

Odwiedziliśmy chętnie to miejsce, w którym mogliśmy obejrzeć oraz przymierzyć stroje rycerzy i księżniczek. Mieliśmy okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i w pełni humoru przedstawił nam „wspaniałe” życie księżniczek i rycerzy, które w rzeczywistości nie było takie kolorowe, a w walce na śmierć i życie należało wykazać się nie byle kunsztem we władaniu bronią oraz przede wszystkim odwagą i poświeceniem.

Mogliśmy usłyszeć, ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również szczegółów mody średniowiecznej. Zobaczyliśmy także zbrojownie i sale tortur. Całe spotkanie było otoczone zgiełkiem śmiechu i zabawnej konwersacji.

Następnie zwiedziliśmy tajemnicze podziemia Sandomierza, bogate w liczne groty, które w dawnych czasach były wykorzystywane jako piwnice dla handlarzy. Tam słuchaliśmy miejscowych legend oraz opowieści o licznych atakach Szwedów na miasto oraz walecznej postawie jego mieszkańców, w tym także bohaterskiej Heleny.

Po wizycie w Sandomierzu udaliśmy się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja bombek odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Obserwacja, a także aktywny udział w procesie wytwarzania szklanych ozdób świątecznych, obejmowała cały proces produkcyjny, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach.

Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek, w tym procesy: wydmuchiwania, srebrzenia, malowania, ręcznego zdobienia oraz suszenia.Dzieci obserwowały proces twórczy, ukazujący czynności wymagające nie tylko samego talentu i wyobraźni, ale przede wszystkim ogromnej cierpliwości podczas pracy, której efekty można było oglądać na bieżąco.

Wiele niesamowitych przykładów twórczości artystycznej zostało zgromadzonych na kilku wystawach tematycznych oraz przekrojowych, przedstawiających eksponaty wykonywane przez różnorodne lata produkcji ozdób choinkowych. Są to niejednokrotnie małe arcydzieła sztuki zdobniczej, wyjątkowe w swojej formie, a często również w przekazie.

Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci samodzielnie ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem oraz bombkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

Ozdoby te pozostaną z pewnością drogocenną mentalną pamiątką i na pewno przez długi czas będą przywoływały wspomnienia z przedświątecznej niezwykłej wycieczki.

Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas czwartych i piątych SP nr 2 w Hrubieszowie.

 

zdjęcia>>>

http://zsm2.hrubieszow.info/osobliwa-podroz-do-krainy-rycerzy-ksiezniczek-i-kolorowych-bombek/#gallery_2018

 

tekst i fot.: SP nr 2