25 czerwca 2024

Dwójka ratuje bociany!

Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie włącza się do ogólnopolskiej akcji „Zbieramy sznurki – ratujemy bociany”. Akcja jest prowadzona przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Reklamy

„Zapraszamy do naszej nowej akcji, polegającej na zbieraniu plastikowych sznurków! Bociany wzmacniają i dobudowują gniazdo każdego roku, znosząc materiał z okolicznych pól. W ten sposób trafiają do gniazd pozostawione w polu plastikowe sznurki, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla młodych, które przez pierwsze tygodnie życia nieporadnie przesuwają się po gnieździe na zgiętych skokach. Pisklę, które zaczepi się o sznurek, nie jest w stanie stanąć na nogi i rzadko kiedy udaje mu się samodzielnie wyplątać a wiercąc się w gnieździe oplątuje sobie nimi nogi i tak zaczyna się powoli śmierć w strasznych męczarniach. Sznurek wraz z wiekiem ptaka coraz mocniej się zaciska i wrasta w kończynę. Dochodzi do odcięcia dopływu krwi do dolnych części nogi, zakażenia i otwartych ran. Pisklę powoli ginie. Nasza akcja polega na zbieraniu sznurków podczas wycieczek zorganizowanych, a także indywidualnych spacerów po polach i łąkach. Więcej informacji na www.bociany.pl oraz na facebooku bociany.pl.

 

Magdalena Berezowska

Reklamy

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”

 

Znalezione sznurki prosimy przynosić do p. Joanny Tomasiak i p. Katarzyny Beń, Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, sala 11 lub 35.

Reklamy


Zapraszamy do udziału w akcji.

Uratujemy w ten sposób od zaplątania niejedno bocianie pisklę!

 

Joanna Tomasiak

Katarzyna Beń