Rok 2016 został ustanowiony przez Senat i Sejm RP Rokiem Henryka Sienkiewicza. Decyzję tę uargumentowano w następujący sposób: „Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości”.
Właśnie mija 100 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza, pisarza plemiennego, tworzącego na nowo polskie imaginarium historyczne i tożsamościowe w czasie marnym, epoce po powstaniu styczniowym, kiedy wszystkie nadzieje na Polskę niepodległą wydawały się pogrzebane. Zaledwie dwa lata po śmierci pisarza Polska powstała na nowo. I była to Polska wyrosła nie tylko z jednoczesnego upadku państw zaborczych, nie tylko z czynu niepodległościowego, ale i z sienkiewiczowskiej opowieści, z powszechnej recepcji jego historycznego mitu.
Minęły epoki i ustroje, przeszliśmy kolejną katastrofalną wojnę i największą rewolucję społeczną w naszych dziejach. Stary świat Panów Pasków i Zagłobów minął bezpowrotnie. A jednak sienkiewiczowski model tożsamości odzywa się nadal i zachowuje zdumiewającą żywotność.
Aby uczcić ten niezwykły czas powrotu do kultywowania dziedzictwa narodowego, rozwoju tożsamości narodowej oraz krzewienia patriotyzmu, młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie zwiedziła wspaniałą wystawę malarstwa batalistycznego Stanisława Bodesa, prezentowaną w Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie. Autor przedstawia w swoich obrazach historię Polski, także w oparciu o literaturę, w tym powieści sienkiewiczowskie.
Te niesamowite prace z dumą oddają obrazy zwycięstw Polaków w bitwach, ukazują siłę narodu w walce o wolność ojczyzny, a także przestawiają etos rycerski, jako doskonały przykład prawdziwego patriotyzmu, opartego na wierze i kodeksie moralnym.
Twórczość artysty malarza, z którą zetknęła się młodzież, niewątpliwie zachęca do poznawania tak historii Polski, jak i inspiruje do zgłębiania wspaniałych dzieł Henryka Sienkiewicza.
„Henryk Sienkiewicz to wielki pisarz, którego powieści historyczne podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli. To również pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu.”
Za swoje obywatelskie zasługi dla Ojczyzny Henryk Sienkiewicz przez współczesnych mu zwany był „Hetmanem Duchowym Polaków”, natomiast za etos dobroczynności – „Wielkim Jałmużnikiem Narodu”. Jego twórczość, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrało niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości.
Dziękujemy Dyrekcji, pracownikom Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz pani Kustosz Dorocie Grzymale za wspaniałą lekcję historii i literatury.
Uczestnicy: Młodzież gimnazjalna z ZSM nr 2 w Hrubieszowie
Organizator: nauczyciel zajęć artystycznych Agnieszka Ślażyńska