Kwas foliowy niezbędny podczas ciąży

Wpływ kwasu foliowego na przebieg ciąży oraz rozwój płodu jest ogromny, dlatego każda kobieta planująca powiększenie rodziny lub regularnie współżyjąca, powinna zadbać o to, by w jej codziennej diecie znalazła się odpowiednia dawka tej cennej witaminy. Kwas foliowy jest bowiem organicznym związkiem chemicznym z grupy witamin B. Bywa też nazywany witaminą B9, witaminą M, folacyną lub folianem. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium, które oznacza liść, co jednocześnie podpowiada, w jakich produktach znajdziemy go najwięcej.

Reklamy

 

Ile kwasu foliowego potrzebuje organizm?

Przyjmuje się, że dziennie kobieta potrzebuje około 0,4 mg kwasu foliowego. Dawkowanie zależy oczywiście od stanu zdrowia, diety, aktywności fizycznej oraz czynników indywidualnych. Warto pamiętać, że folacyna ulega zniszczeniu w łatwy sposób, dlatego większość z nas cierpi na jej niedobór. Niezbędna jest zatem suplementacja. Podstawową witaminą kobiet w ciąży musi być kwas foliowy. Dawkowanie nie jest skomplikowane – wystarczy przyjmowanie dwóch porcji preparatu (np. http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja), by uzupełnić potrzeby organizmu. Warto też pamiętać, że suplementacja folacyny jest bardzo bezpieczna. Właściwie niemożliwe jest przedawkowanie tej substancji z uwagi na jej nietrwałość i wrażliwość na czynniki takie jak wysoka temperatura, nieodpowiednie pH, a także działanie promieni słonecznych, więc nadmiar witaminy B9 notuje się niezwykle rzadko.

 

Czym grozi niedobór kwasu foliowego?

Niedobór kwasu foliowego może spowodować wiele patologii ciąży. Jedną z najczęstszych, a zarazem najtrudniejszych jest zahamowanie rozwoju płodu oraz jego poważne, nieodwracalne uszkodzenia. Najczęstszym skutkiem zbyt niskiej zawartości folacyny w pożywieniu oraz braku jej suplementacji są wady cewy nerwowej, dlatego w czasie ciąży (szczególnie w pierwszych tygodniach) należy bezwzględnie przyjmować witaminę B9. Ponadto skutkiem niedoboru kwasu foliowego jest zbyt mała liczba czerwonek krwinek we krwi, a co za tym idzie – anemia. Dodatkowo brak folacyny może spowodować uczucie przemęczenia, kłopoty z koncentracją, stan niepokoju i lęki. Osoby cierpiące na niedobór kwasu foliowego częściej cierpią także na depresję oraz nadmierną wrażliwość, a także skarżą się na kłopoty ze snem. Zdarza sie także, że objawom towarzyszy roztargnienie i problemy z pamięci, a w niektórych przypadkach również zaburzenia trawienia i problemy z wchłanianiem składników odżywczych, co z kolei prowadzi do niedożywienia. Niedobór kwasu foliowego może się objawiać biegunkami, zmniejszonym apetytem i obniżoną masą ciała. Niektórym pacjentom dokuczają też stany zapalne języka i błony śluzowej warg oraz częste bóle głowy, kołatania serca i przedwczesna siwizna.

Prawidłowy przebieg ciąży oraz jej bezpieczeństwo, a przede wszystkim zdrowie dziecko to najwyższe priorytety każdej przyszłej mamy. Warto więc zadbać o dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników, dzięki którym zyskamy pewność, że zrobiłyśmy wszystko, by maleństwo miało się jak najlepiej. Ponadto nie należy zapominać, że kwas foliowy jest istotny nie tylko podczas ciąży i karmienia. Powinny go zażywać także osoby o wysokiej aktywności fizycznej. Ta witamina odpowiada bowiem za prawidłowy rozwój komórek. Folacyna odgrywa również ważną rolę w hamowaniu procesu starzenia się organizmu, dlatego jej suplementacja jest polecana każdego, komu zależy na zachowaniu ciała w jak najlepszej kondycji przez długie lata.

 

fot. materiał sponsora