5 listopada 2024

Dwójka: Wielkanocne przygotowania do świąt. Pisanka Wielkanocna w krajach Unii Europejskiej

Początek kwietnia bieżącego roku to czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. W przedświątecznej krzątaninie warto także znaleźć czas na pielęgnowanie tradycji, związanych z tymi świętami, czyli na wspólne malowanie jaj i przygotowywanie wiosennych stroików.

Reklamy

 

Dzięki propozycji Muzeum im. St. Staszica w Hrubieszowie, młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół Miejskich nr 2, mogła uczestniczyć w tradycyjnych warsztatach wielkanocnych, podczas których zapoznała się z techniką batikową zdobienia jaj woskiem.

Jaja są używane w obrzędowości i symbolice różnych kultur oraz jako elementy dekoracyjne. Jajo stanowi zalążek nowego życia, stało się więc symbolem odradzającego się życia znanym w wielu kulturach. Zwyczaj ich dekorowania znany był już w starożytności. Najstarsze przykłady liczą ponad 5000 lat.

Reklamy

Jajka zdobiono w celach magicznych. W ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia ciągłości świata. Barwione i zdobione jajka stanowiły również szczególny element praktyk magicznych, mogących zapewnić zdrowie i dorodność nie tylko ludziom, ale i zwierzętom gospodarczym – w tym celu zwykło się nimi pocierać chore miejsca lub toczyć po grzbietach zwierząt.

W motywach zdobniczych ukryta była bogata symbolika: elementy solarne odwoływały się do takich wartości jak odrodzenie i wieczność, figury geometryczne były znakiem nieskończoności. Sama praktyka dekorowania skorupki miała spotęgować cudowne własności jajka.

Reklamy

Nie tylko w ornamentyce, ale i w barwach znajduje się wiele symboli: czerwień i biel oddają cześć domowym duchom opiekuńczym, a czerń i biel – duchom ziemi. Zieleń nawiązuje do odrodzenia przyrody i miłości, która wraz z rodzinnym szczęściem ukryta jest w brązie.

Jajko zdobione bogatą ornamentyką lub też tradycyjne malowane w jednym kolorze, tzw. byczki, to pisanka lub kraszanka.Technik zdobienia jaj jest wiele, a w zależności od metody dekoracji wielkanocne jajka dzielimy na: malowanki, naklejanki,wydrapywanki, czy też jaja rysowane. Zdobione jajko jest najważniejszym symbolem Wielkanocy.

Poprzez uczestniczenie w warsztatach praktycznych, młodzież mogła poznać tradycje związane z wielkanocnym zdobieniem jaj. Wykonując własne pisanki techniką batikową można więc kultywować tradycję ludowe oraz wspólnie spędzać czas przedświąteczny, podobnie jak niegdyś dawni mieszkańcy Lubelszczyzny.

Dziękujemy Dyrekcji, pracownikom Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie oraz pani kustosz Beacie Bitner za przybliżenie tradycji wielkanocnych, związanych z naszym regionem, możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach praktycznych oraz za mile spędzony przedświąteczny czas na wspólnym zdobieniu wielkanocnych pisanek;) Dziękujemy!

Uczestnicy warszatów: uczniowie gimnazjum w ZSM nr 2 w Hrubieszowie
Organizator: nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych: Agnieszka Śłażyńska


Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: Agnieszka Ślażyńska


***

 

Pisanka Wielkanocna w krajach Unii Europejskiej

 

Szkolne Koło Europejskie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 jak co roku zorganizowało konkurs plastyczny związany z tradycjami wielkanocnymi w krajach UE, tym razem konkurs nosił tytuł: „Pisanka Wielkanocna w krajach Unii Europejskiej” i przeznaczony był dla uczniów klas 0-6 SP.

Prace wykonane zostały różnymi technikami i wszystkie były bardzo ciekawe oraz piękne, jednak mogliśmy nagrodzić tylko kilka z nich. Wybór był niezwykle trudny, ale wreszcie udało się wyłonić zwycięzców. A oto oni:

  • I miejsce: Julia Kondratiuk klasa 3A
  • I miejsce: Anastazja Gumiela klasa 2C
  • II miejsce: Bartosz Turzyński klasa 2B
  • II miejsce: Kacper Skiba klasa 3B
  • III miejsce: Milena Brzostowska klasa 3C
  • III miejsce: Nina Świgost klasa 2C

Wyróżnienia:

  • Bartosz Foltyn klasa „0”
  • Michał Foltyn klasa 1A
  • Julia Djabin klasa 1A
  • Szymon Laskowski klasa 1A
  • Julia Papuda klasa 2A
  • Maja Hukowska klasa 2B

Zwycięzcom gratulujemy, a Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę!

Wszystkie prace można podziwiać na wystawie na korytarzu naszej szkoły na pierwszym piętrze.


Zdjęcia >>

 

Tekst i foto: Patrycja Djabin