22 grudnia 2024

Działalność edukacyjna Biblioteki Pedagogicznej w Hrubieszowie

W roku szkolnym 2013/2014 pracownicy Biblioteki przeprowadzili ogółem 112 godzin zajęć dydaktycznych. Z oferty Biblioteki skorzystali uczniowie wszystkich typów szkół.

Reklamy

 

Uczenie się i czerpanie korzyści z nauki to tajemnica spełnionego życia”

Richard David Precht

Reklamy

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie, jako instytucja wspomagająca proces dydaktyczno-wychowawczy placówek edukacyjnych, wspiera w pracy merytorycznej nauczycieli i wychowawców. Realizuje różnorodne przedsięwzięcia edukacyjne, proponując pedagogom bogatą ofertę – lekcji bibliotecznych, zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej, warsztatów biblioterapeutycznych oraz szkoleń i spotkań metodycznych. Zajęcia przeprowadzane są w Bibliotece, a także na zaproszenie nauczycieli – w szkołach.

W roku szkolnym 2013/2014 pracownicy Biblioteki przeprowadzili ogółem 112 godzin zajęć dydaktycznych. Z oferty Biblioteki skorzystali uczniowie wszystkich typów szkół.

Reklamy

W siedzibie Biblioteki przeprowadzone zostały lekcje z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego, przygotowujące uczniów do korzystania z bibliotek uniwersyteckich. Podczas zajęć uczniowie poznali organizację biblioteki pedagogicznej, wyróżniającą się dużym, specjalistycznym księgozbiorem naukowym. Nabyli praktyczną umiejętność korzystania z katalogów komputerowych. Zostali wdrożeni do efektywnej pracy samokształceniowej. 

W wypożyczalni i czytelni zrealizowano następujące tematy: „Zapoznanie z biblioteką pedagogiczną, jej zbiorami i warsztatem informacyjno-bibliograficznym”, „Katalogi komputerowe Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie. Udostępnianie zbiorów”, „W czytelni biblioteki pedagogicznej”, „Zapoznanie ze specyfiką pracy biblioteki pedagogicznej – wypożyczalnią”, „Zapoznanie z biblioteką pedagogiczną – zawód nauczyciel bibliotekarz”, „Efektywne uczenie się – jak usprawniać zapamiętywanie?”. Maturzystów zapoznawano z zasobami Biblioteki podczas zajęć o tematyce: „Oferta edukacyjna Biblioteki Pedagogicznej w Hrubieszowie – dla uczniów i maturzystów” i „Publikacje dla maturzystów dostępne w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie”.

Dla przedszkolaków przeprowadzono zajęcia propagujące czytelnictwo wśród dzieci: „Poznajemy Bibliotekę Pedagogiczną”, „Różne formy i rodzaje książek dla dzieci”, „W świecie książek”, „Poznajemy książki dla dzieci i ich twórców”, „Bajkowe zabawy z książką”. Wzięli oni także udział w warsztatach – zabawach z językiem angielskim, zorganizowanych w Bibliotece, od stycznia do marca 2014 roku, zwieńczonych wystawieniem przedstawienia teatralnego pt. „Czerwony Kapturek”. Zapoznawano także uczniów z okolicznościowymi wystawami plastycznymi, urządzanymi w Bibliotece, podczas zajęć: „Tkactwo artystyczne Magdaleny, Emilii i Elżbiety Sielickich”, „Poszukiwania. Malarstwo i rysunek Justyny Piekarz” i „Działalność plastyczna uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Hrubieszowie”.

W ramach edukacji ekonomicznej, w Bibliotece dwukrotnie odbyły się zajęcia dla 75 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W grudniu 2013 roku na temat systemów bankowych i w marcu 2014 roku, dotyczące kryzysów w gospodarce. Wzięli w nich udział uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie.

Poszerzając swoją ofertę edukacyjną, Filia w Hrubieszowie realizuje zajęcia biblioterapeutyczne – w ramach biblioterapii. Przeprowadzają je wykwalifikowani nauczyciele bibliotekarze, wykorzystując różnorodne techniki biblioterapeutyczne, m. in.: głośne czytanie tekstów, dyskusje i ćwiczenia twórcze dotyczące prezentowanych utworów, zabawy aktywizujące, plastyczne i muzyczno-ruchowe. Zajęcia w ramach biblioterapii rozwijają osobowość, kształtują właściwe postawy, a także wzbogacają wiedzę, język, rozwój uczuć. Pomagają w akceptacji własnej osoby, eliminują zachowania agresywne. Z zajęć takich w tym roku szkolnym skorzystali uczniowie różnych szkół: podstawowych i gimnazjalnych (ZSM nr 2 w Hrubieszowie, SP w Mienianach, ZS w Werbkowicach), ponadgimnazjalnych (ZS nr 1, ZS nr 3, ZDZ – w Hrubieszowie, ZS w Horodle), uczniowie SOSW w Hrubieszowie, a także słuchacze Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie. Najczęściej realizowanymi tematami były: „Po co komu plotka?”, „Różnimy się pięknie”, „Jeden za wszystkich… wszyscy za jednego”, „Co zrobić ze swoim wstydem”, „Zły humorek”, „Akceptuję siebie i innych”, „Ja i inni”, „Tolerancja. Różne kultury, różne światy”, „Narkotyki? Nie! Dziękuję”, „Radość życia duszy i umysłu”, „Szczęście to ta chwila co trwa…”, „Jestem człowiekiem i żyję wśród ludzi”, „Myślę, więc jestem – tworzę, mam pasję”, „Sztuka samoakceptacji”, „Wybaczanie – drogą do wolności osobistej”, „Radość i dobroć są w nas”. Dla słuchaczy HUTW prowadzono też cykliczne zajęcia w ramach DKK.

Spełniając oczekiwania doskonalących się nauczycieli, Biblioteka zorganizowała w swojej siedzibie szkolenia, w których łącznie wzięło 160 pedagogów z terenu powiatu hrubieszowskiego. Dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej cieszyły się spotkania dotyczące dziecięcej agresji: „Złość, agresja impulsywna – przykłady interwencji, propozycja techniki opartej na terapii behawioralnej” (listopad 2013) i „Sposoby postępowania z dziecięcymi wybuchami złości, agresji impulsywnej w terapii behawioralnej. Przykłady dobrych interwencji” (grudzień 2013). Nauczyciele różnych typów szkół doskonalili swoje kompetencje uczestnicząc w warsztatach o tematyce: „Metody aktywizacyjne w pracy z grupą” (marzec 2014) i w szkoleniu: „Mediacje w sprawach oświatowych, szkolnych i rówieśniczych” (kwiecień 2014). W czerwcu 2014 roku, we współpracy z Wydawnictwem Helion, Biblioteka zorganizowała konferencję dla nauczycieli matematyki i informatyki na temat darmowych e-bookow dla uczniów w ramach platformy edukacyjnej.

Wszystkie zajęcia przeprowadzano z wykorzystaniem metod nowoczesnej dydaktyki – kształcenia multimedialnego, wszechstronnie aktywizującego uczestników. Wzbogacano je interesującymi środkami, dbając o ich wysoki poziom merytoryczny. W nowym roku szkolnym zachęcamy nauczycieli i uczniów do dalszej współpracy.