23 grudnia 2024

Dzień Bociana w Dwójce

31 maja obchodzimy Dzień Bociana (sąsiedztwo Dnia Bociana i Dnia Dziecka nie jest przypadkowe). Bocianie święto obchodzone jest w Polsce od 2003 roku, dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Reklamy

W ten sposób przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony ptaków (ich liczebność niestety ciągle się zmniejsza), a także na miejsce, jakie bocian biały zajmuje w polskim krajobrazie i kulturze. Zdaniem przyrodników przyszłość tego gatunku w dużej mierze zależy od warunków i bezpieczeństwa, jakie zapewnimy ptakom w Polsce.

Bocian jest zwiastunem wiosny oraz symbolem polskiej wsi, szczęścia domowego, macierzyństwa, mądrości. Jego gniazdo na budynku symbolizuje szczęście i obfitość plonów dla gospodarstwa. Bocian ma nawet swoje muzeum! Muzeum Bociana Białego znajduje się we wsi Kłopot (woj. lubuskie), która otrzymała certyfikat pozwalający jej na używanie nazwy „Bociania wioska”. Natomiast „bocianią stolicą Polski” nazywane jest Żywkowo (woj. warmińsko – mazurskie), gdzie znajduje się bardzo dużo bocianich gniazd.

Reklamy

Dzień Bociana świętowaliśmy w naszej szkole po raz pierwszy. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonali wiele gazetek ściennych, propagujących w szkole bocianie święto. Już wczesną wiosną przyłączyliśmy się do ogólnokrajowej akcji „Zbieramy sznurki – ratujemy bociany”, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Polega ona na zbieraniu z pól i łąk plastikowych sznurków. Są one bowiem przynoszone do bocianich gniazd jako miękka wyściółka. Pisklęta wiercąc się w gnieździe oplątują sobie nimi nogi. W ten sposób zaczyna się ich powolna śmierć w męczarniach, gdyż dochodzi do odcięcia dopływu krwi do dolnych części nogi i tworzenia się otwartych ran. Po zakończeniu akcji okazało się, że zebraliśmy 339 metrów sznurka. Następnie wypełniliśmy i wysłaliśmy formularz zgłoszeniowy. Największym zaangażowaniem wykazali się uczniowie: Julia Szmyt, Aleksandra Gawron, Wiktoria Kowalczyk, Alicja Wołowiec z klasy Ia, Sebastian Borek, Kinga Walaś, Emilia Watras, Maciej Kowalczuk, Karolina Węcławik, Kamil Karpik z klasy IIb, a także wychowawcy klas Ia, IIb i IIIb.

Reklamy

Z okazji Dnia Bociana uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w konkursie plastycznym. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej na temat „W bocianim świecie”, lub figurki bociana z różnorodnych materiałów.

 

Oto wyniki konkursu: 

I miejsce

Oliwia Kowal – oddział przedszkolny „b”
Paulina Marcych – oddział przedszkolny „b”
Wiktoria Kowalczyk klasa Ia
Oliwia Magierka klasa IIb
Natalia Smalej klasa IIIa

II miejsce

Amelia Sagadyn klasa Ia
Karolina Brzozowska klasa IIa
Julia Janiec klasa IIIb

III miejsce

Alicja Wołowiec klasa Ia
Anna Ciężka klasa IIb
Oliwia Kubiak klasa IIIb

 

Laureaci konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez organizatorów szkolnych obchodów Dnia Bociana. Wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego oraz akcji zbierania plastikowych sznurków serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w działania na rzecz ochrony przyrody.

 

Opiekun Szkolnego Klubu Przyjaciół Hrubieszowa
Joanna Tomasiak
Opiekun Szkolnego Klubu Wiewiórka
Katarzyna Beń