14 czerwca 2024

Dzień Patrona Szkoły w Kościuszce

28 października uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie przedstawili akademię z okazji Dnia Patrona Szkoły – Tadeusza Kościuszki.

Reklamy

28 października uczniowie klasy II „A” z pomocą koleżanek z klasy II „C” i I „E” przedstawili akademię z okazji Dnia Patrona Szkoły, Tadeusza Kościuszki. Istotą tej akademii było zaprezentowanie losów życia tak wspaniałego rodaka i patrioty oraz wspomnienia jego wielkich czynów jakie dokonał dla Polski i nie tylko.

Żadne pokolenie, od czasów rozbiorowych, aż do dnia dzisiejszego, nie mogło się obyć bez kultu wodza spod Racławic i twórcy Uniwersału Połanieckiego. Wciąż żyje legenda autora „wybijania się na niepodległość”, prekursora dewizy „za wolność Waszą i naszą”, bohatera dwóch kontynentów, wreszcie wodza-tułacza i „„męczennika wolności””. Powszechna aprobata i uznanie dla Naczelnika w chłopskiej sukmanie sprawiła, że nazwisko Kościuszki trafiło na karty historii i stało się symbolem dążeń wolnościowych. 

Reklamy

Postać Kościuszki występuje bardzo często w poezji, prozie, w utworach muzycznych i scenicznych autorów od czasów oświecenia do dnia dzisiejszego. Wspaniała jego przeszłość uczy męstwa i patriotyzmu. Stał się on w literaturze polskiej piękną legendą nasyconą szczerym, serdecznym uczuciem. Choć utwory o nim są różnorakie pod względem treści i formy, to zawsze Naczelnik stanowił dla naszych literatów wzór patrioty i jego czystość moralna budziła u wszystkich autorów szacunek i uznanie.

 

Zdjęcia:

Reklamy

http://www.zsnr3.pl/photogallery.php?album_id=340


tekst: K.Rz.

fot. ZS nr 3