Festiwal integracyjno – edukacyjny „Ciekawa lekcja historii” odbywający się w terminach 3, 9 i 10 października 2013 r. jest już za uczniami Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych i pozostał tylko we wspomnieniach i na fotografiach.
Pierwsza część odbyła się w czwartek 3 października 2013 r. w Hrubieszowie. Uczniowie gimnazjów oraz szkół zawodowych ze Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych w Zamościu, Tomaszowie Lubelskim i Hrubieszowie uczestniczyli w lekcji historii, której tematem była 70 – ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Tego dnia młodzież obejrzała ciekawą i barwną prezentację multimedialną, ukazującą tragizm Powstania oraz bohaterstwo walczących Polaków. Wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów, utrwaliły treści historyczne. Zdobyta wiedza bardzo przydała się podczas konkursu, stanowiącego kolejną część zajęć. Uczestnicy podczas konkursu mieli za zadanie wykonać kartkę z kalendarza prezentującą datę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz plakat informujący o 70 – tej rocznicy tego wydarzenia. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Na koniec zajęć wszyscy spotkali się na wspólnym poczęstunku, podczas którego uczniowie z różnych szkół mogli lepiej się poznać.
Druga część Festiwalu to dwudniowa wycieczka do Warszawy w dniach 9 i 10 października. Pierwszym miejscem, które zwiedziła młodzież to Muzeum Etnograficzne. Podczas warsztatów „Malowane na szkle” uczniowie wykonywali barwne ilustracje. Po obiedzie wszyscy udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie naocznie uczestnicy mogli utrwalić sobie wiadomości na temat Powstania. Niecodzienne eksponaty, filmy i muzyka dostarczyły wielu wzruszeń. Kartki z kalendarza, informujące o działaniach powstańczych to pamiątka, którą każdy z nas mógł wziąć ze sobą. Wieczorem młodzież uczestniczyła w nabożeństwie różańcowym w Sanktuarium bł. ks. J.Popiełuszki.
W czwartek po śniadaniu młodzież odwiedziła Centrum Nauki Kopernik. Miejsce to wzbudziło ogromne zainteresowanie. Ciekawe doświadczenia i eksperymenty sprawiły, że czas tam spędzony minął wyjątkowo szybko. Po obiedzie uczestnicy odbyli spacer po starówce, a pan przewodnik pokazywał warszawskie zabytki opowiadając ich historię.
Festiwal został dofinansowany przez
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie
oraz Fundację im. dr. M. Kantona.
Za to wszystko, co mogliśmy zobaczyć i doświadczyć dziękujemy.
Zdjęcia: