22 stycznia 2025

Funkcjonalność odzieży roboczej

Rozpoczęcie pracy wiąże się z dopełnieniem wielu formalności, ale w wielu przypadkach nie powinny one kończyć się na podpisaniu dokumentów. Wiele stanowisk wymaga właściwego przygotowania do rozpoczęcia wykonywania swoich zadań i odpowiedniego wyposażenia pracownika. Ubrania robocze są jednym z tych akcesoriów, które są niezbędnymi na stanowiskach, w których nasze codzienne ubrania mogą ulec zniszczeniu, a nasze zdrowie może się pogorszyć np. przez urazy środkami chemicznymi.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Odzież robocza to nie odzież ochronna

Reklamy

Dla wielu pracowników ubrania robocze oznaczają to samo co odzież ochronna, tymczasem są to dwa różne rodzaje zabezpieczenia. Wyjaśnijmy zatem, że odzież ochronna – jak sama nazwa wskazuje – ma chronić nasze osobiste ubrania przed zabrudzenie. Może ona zastępować ubrania osobiste i z całym przekonaniem chroni przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami termicznymi, chemicznymi, a także mechanicznymi.

Ubrania robocze mają są dedykowane pracom, podczas których występuje wysokie zagrożenie mocnymi zabrudzeniami, poparzeniami czy szybkim niszczeniem się odzieży codziennej. Stosowana jest w zakładach produkcyjnych, rzemieślniczych i mechanicznych. Co więcej, może to być także odzież reklamowa, którą często spotykamy w fabrykach, punktach serwisowych czy w sklepach.

Reklamy


Czy odzież robocza jest konieczna?

Ubranie robocze jest koniecznością zapisaną w Kodeksie Pracy, a konkretnie w art. 237/7 § 1, który to mówi, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia odzieży i obuwia roboczego, które spełnia wymogi Polskich Norm w sytuacji, w której odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, a także na stanowiskach o szczególnych wymaganiach technologicznych i sanitarnych. Mają tutaj także zastosowanie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązkowo pracodawca zapewnia ubranie robocze pracującym przy obsłudze maszyn i urządzeń technicznych, a także wszędzie tam, gdzie występuje duże zagrożenie związane z intensywnym zabrudzeniem prywatnej odzieży pracownika materiałem zakaźnym pod kątem biologicznym, smarem, farbami, środkami promieniotwórczymi i chemicznymi.

Należy podkreślić, że to w ocenie pracodawcy pozostaje rodzaj odpowiedniego zabezpieczenia, a więc na niektórych stanowiskach mogą to być spodnie robocze, a na innych kombinezony robocze.


Pracodawca wypłaca pieniądze – czy może?

Naturalnie, pracodawca może zamienić odzież roboczą na ekwiwalent pieniężny, który będzie niejako rekompensatą dla pracowników za używanie własnej odzieży. Nie mniej jednak ekwiwalent musi uwzględniać aktualne ceny ubrań i butów. Zaznaczmy także, że pieniądze należą się wyłącznie za odzież tj. spodnie robocze, kombinezony czy fartuchy, które zgodnie z przeznaczeniem miałyby ochraniać przed niszczeniem i zabrudzeniem własne ubrania pracowników.

Pamiętajmy także, że taka sytuacja musi mieć odzwierciedlenie w wewnętrznych zapisach firmy. Pracodawca jest zobowiązany do określenia stanowisk, które mogą używać własnej odzieży, natomiast pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na takie rozwiązanie.


Konsultacja: serwis http://mspro-odziezrobocza.pl


fot. materiał sponsora