19 kwietnia 2024

Hrubieszów: Bezpieczna droga do Jedynki

Wczoraj hrubieszowscy policjanci wspólnie z pracownikami PSB – Mrówka spotkali się z dziećmi oraz ich opiekunami z Zespołu Szkół Miejskich Nr 1 w Hrubieszowie w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.


Wczoraj w Zespole Szkół Miejskich Nr 1 w Hrubieszowie odbyło się spotkanie z policjantem oraz pracownikami PSB – Mrówka z Hrubieszowa.

Podczas spotkania policjant tłumaczył dzieciom jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, zachowywać się w pobliżu jezdni oraz jak bezpiecznie podróżować samochodem.

Dzieci dowiedziały się także jak ważne jest używanie elementów odblaskowych i zobowiązały się nosić świecące zawieszki, które otrzymały od maskotki PSB – Mrówka.

Następnie uczniowie na placu szkolnym pod opieką policjanta oraz sympatycznej maskotki Mrówki w praktyce uczyli się jak prawidłowo zachowywać się na przejściu dla pieszych.

Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.


źródło i fot. KPP Hrubieszów (EK)