Gdzie najlepiej szukać pomocy psychologicznej?

Z pomocy psychologa korzystamy coraz częściej i coraz chętniej. Żyjemy intensywnie i szybko. Dużo pracujemy i mało odpoczywamy. To wszystko sprawia, że mamy coraz więcej problemów z naszą psychiką. Równocześnie jednak nasza świadomość dotycząca zagrożeń dla naszego świata wewnętrznego jest coraz większa.

Reklamy

 

Zapisanie się na wizytę do psychologa nie jest dziś już niczym wstydliwym – jest to naturalny sposób dbania o higienę psychiki. Pojawia się jednak pytanie; gdzie szukać najlepszej pomocy psychologicznej?


Duże, specjalistyczne ośrodki

Nie ma wątpliwości co do tego, że w dużych i specjalistycznych ośrodkach psychoterapii, które istnieją w wielu miastach, pomoc psychologiczna jest na wyciągnięcie ręki. W miejscach takich przyjmują doskonale przygotowani specjaliści, mający spore doświadczenie. Może zdarzyć się jednak, że nie przepadasz za takimi miejscami. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie…


Praktyka indywidualna

Wielu bardzo dobrych psychologów prowadzi praktyki indywidualne. Małe gabinety sprzyjają intymności i powodują, że pacjent otwiera się znacznie szybciej. W gabinetach takich panuje zazwyczaj bardzo miła atmosfera, nie odczuwamy pospiechu i nie jesteśmy skrepowani dużą ilością przewijających się przez korytarze pacjentów oraz personelu.


Doświadczenia innych osób

Być może ktoś z Twoich znajomych lub z rodziny był u psychologa, a współpracę z nim ocenia bardzo pozytywnie? Warto zapytać przyjaciół, znajomych czy członków rodziny, zwłaszcza takich, którzy nie mają osobistego interesu w polecaniu konkretnej osoby, a jedynie własne dobre doświadczenia. Musimy jednak pamiętać o tym, że problem naszego znajomego mógł być zupełnie inny, a polecany psycholog – nawet bardzo dobry – nie pomoże nam w rozwiązaniu naszego problemu.


Internet

Dziś Internet jest jednym z głównych miejsc, w których pozyskujemy ważne dla nas informacje. Dzięki niemu sprawdzimy nie tylko gdzie przyjmują psychologowie w naszym mieście, ale również przeczytamy opinie wystawiane przez pacjentów na temat ich pracy. Dzięki temu dowiemy się, czy na pewno takiego specjalisty szukamy. Warto wiedzieć, że istnieją również psychologowie świadczący usługi wirtualne. Jeżeli zdecydujemy się na tego typu pomoc, należy wcześniej dokładnie sprawdzić, czy osoba oferująca swoje usługi na pewno jest psychologiem i ma odpowiednie kwalifikacje.  Sesje psychologiczne przez Internet są dziś bardzo modne, ale też wygodne, zwłaszcza dla tych osób, które maja utrudnione możliwości opuszczania swojego domu lub mieszkania, np. z powodu choroby.


Pomoc dopasowana do problemu

Bardzo ważne jest to, aby znaleźć psychologa, który specjalizuje się w zagadnieniu, które dotyczy Ciebie. Dobrze jest zatem sprawdzić jego specjalizację, a także dodatkowe kwalifikacje. Jeżeli szukamy psychologa dziecięcego, szukajmy go w wyspecjalizowanych placówkach. Jeżeli jesteś nastolatkiem i potrzebujesz pomocy, szukaj psychologa młodzieży. Podobnie, jeśli masz problemy małżeńskie, problemy z przemocą w rodzinie, czy problemy w pracy, szukaj psychologa w odpowiednich ośrodkach.

 

 

fot. mat. sponsora