20 lipca 2024

Głosy młodych

Hrubieszów „Jestem zdumiona i zaszokowana ile problemów można mieć, sięgając po alkohol. Najgorsze jest to, że o większości nie wiedziałam. Młodzi ludzie, którzy piją widocznie nie znają wszystkich zgubnych skutków. Ja już je znam”- mówi Magdalena z I Lb.

Reklamy

***

Reklamy

W ramach programu profilaktyki i programu wychowawczego szkoły w grudniu 2009 roku uczniowie klas socjalnych należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu Zespołu Szkół nr 1 pod opieka pań: Beaty Tomaszczuk i Ewy Szeweńko zorganizowali w szkole akcję propagującą profilaktykę antyuzależnień.

Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty ukazujące negatywne skutki sięgania po alkohol, informacje medyczne i statystyczne oraz cytaty propagujące zdrowy styl życia.

Reklamy

Głównym celem przyświecającym akcji było: dostarczenie informacji o alkoholu i innych substancjach uzależniających oraz o zagrożeniach towarzyszących ich zażywaniu, wskazanie możliwości unikania tych zagrożeń i radzenia sobie z nimi, pokazanie perspektyw zdrowego stylu życia i drogi do satysfakcji osobistych bez spożywania substancji uzależniających.

Kampania miała również uświadomić młodzieży, że to, co może wydawać im się dowodem dorosłości, nieodzownym elementem „szpanu” i zwrócenia na siebie uwagi innych, często prowadzi do tragicznych konsekwencji, utraty zdrowia, a nawet życia.

Założeniem wolontariuszy SKW było propagowanie wśród koleżanek i kolegów abstynencji tzn. zachęcanie do powstrzymywania się od spożywania alkoholu oraz komunikowanie o tym, że spożywanie nawet niewielkich ilości wszelkich środków odurzających, zwłaszcza w okresie dojrzewania człowieka, uszkadza jego organizm.

Jak uczniowie przyjęli działania profilaktyczne? Oto, co mówią:

Joanna z III Lb:
„Akcja antyalkoholowa przeprowadzana w naszej szkole to dobry pomysł. Wydaje się, że wielu uczniów dużo dowiedziało się w ramach kampanii. Moim zdaniem, rodzaj przekazywania informacji poprzez plakat (cytowane wypowiedzi osób, które miały kontakt z danym nałogiem), jest bardziej przekonywujący, niż czytanie informacji podręcznikowych”.

Paulina z II Lb:
„Moim zdaniem, dzięki takim akcjom przeprowadzanym w szkole, dowiadujemy się wielu informacji potrzebnym nam w młodym życiu. Uważam, że takich akcji powinno być więcej. Dzięki temu, młodzież dowiaduje się przede wszystkim, jak postępować z osobą, która używa alkoholu. Nasze koleżanki i koledzy podczas tej kampanii zachęcali nas do tego, aby nasze życie toczyło się w normalnym tempie bez szkodliwych substancji”.

Magdalena I Lb:
„Jestem zdumiona i zaszokowana, ile problemów można mieć, sięgając po alkohol. Najgorsze jest to, że o większości nie wiedziałam. Młodzi ludzie, którzy piją widocznie nie znają wszystkich zgubnych skutków. Ja już je znam”.

Wolontariuszka SKW:
„Mam nadzieję, że kampania wpłynie na moich rówieśników i będą wystrzegać się wszelkich szkodliwych nałogów. Nikotyna, alkohol, narkotyki nie będą rządzić ich życiem! Ponieważ każdy człowiek ma rozum, serce i wolną wolę. Wie co ma czynić! Nigdy nie poddawać się uzależnieniom”.

***

ZS nr1
Opr.: Beata Tomaszczuk

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2010