21 maja 2024

Handmade – dlaczego jest dziś tak popularny?

Produkty handmade cieszą się obecnie dużym uznaniem. Ręcznie wykonywana biżuteria, filcowe torby, ekologiczne drewniane zabawki i meble o unikatowym designie zdobywają serca miłośników tego, co niepowtarzalne i zaskakujące. Artyści, projektanci i rzemieślnicy otrzymują mnóstwo nowych zleceń, a ich dotychczasowe wyroby zyskują spore zainteresowanie. Dlaczego rękodzieło jest dziś tak popularne i w czym tkwi jego wyjątkowy urok?

 

Niepospolitość

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem jednakowych towarów. Masowo produkowane artykuły prawie niczym się od siebie nie różnią. Łączy je przede wszystkim ustandaryzowany, szablonowy design. Wytwarza się je z najtańszych materiałów, aby obniżyć koszty i zmaksymalizować zysk z ich sprzedaży. Konsumenci, znudzeni banalnością i niską jakością ogólnodostępnych artykułów, postanowili zwrócić się w stronę indywidualizmu i tego, co nieprzeciętne. Ręcznie wykonywane przedmioty odznaczają się nie tylko ciekawym wzornictwem i pomysłowymi formami, ale też swoją unikalnością – nie ma dwóch takich samych egzemplarzy. Zarówno projektanci, jak i wielbiciele handmade cenią sobie autentyczność, niebanalność oraz nadawanie produktom niepowtarzalnej tożsamości. Twórcy nie są ograniczani przez odgórnie narzuconą stylistykę ani przez specyfikę produkcji wysokonakładowej.

Powrót do korzeni

Rękodzielnicy tworzą swoje prace przy pomocy tradycyjnych technik. Często decydują się na uwspółcześnienie dawnych metod i dostosowanie ich do potrzeb nowoczesnego konsumenta. Dbają przy tym o najdrobniejsze szczegóły. Przekłada się to na staranne wykonanie i najwyższą jakość oferowanych produktów. Klienci pragną otaczać się pięknymi przedmiotami wyróżniającymi się nie tylko pomysłowym designem, ale też trwałością i solidnością. Ręczna produkcja pozwala też na dopasowanie artykułów do indywidualnych potrzeb.

Naturalne materiały

Artyści sięgają po najróżniejsze materiały. Najbardziej zauważalnym trendem wydaje się promowanie naturalnych, ekologicznych surowców oraz lokalnych wyrobów. Rękodzielnicy hołdują ideom slow designu oraz starają się popularyzować styl życia w zgodzie z naturą i samym sobą.

Dostępność

Wyroby handmade do pewnego czasu były dostępne wyłącznie na bazarach oraz stoiskach rozstawianych podczas festynów i jarmarków. Obecnie większość produktów można dostać za pośrednictwem sklepów internetowych oraz specjalnych portali zrzeszających rękodzielników i projektantów (zobacz przedmioty handmade w Decobazaar). Artyści nie mają już problemów z dotarciem do klientów. Nowe media znacznie ułatwiają im promowanie unikatowych wyrobów. Pozwalają też na swobodną wymienianę wiedzy, doświadczeń i inspiracji.

Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi. Wolą kupować artykuły o wysokiej jakości gwarantującej trwałość i niezawodność. W dobie plastikowych, tanich i pospolitych produktów zalewających rynek, miłośnicy handmade podążają za tym, co zachwyca i zaskakuje. Ręcznie wykonane przedmioty pozwalają bowiem uwolnić się od konieczności nabywania nudnych, ujednoliconych towarów.

 

fot. mat. sponsora