22 listopada 2024

Hrubieszów: Baseny, hotel, kort, boisko, oczko wodne i inne… Ta inwestycja ucieszy wszystkich

To będzie jedna z największych atrakcji naszego miasta: kryty basen, zadaszone korty tenisowe i plaża powstaną na terenie HOSiR-u. Do tego również centrum aktywnego nauczania i promocji przyrody.

Reklamy

 

Część z tych planów zawarta jest w projekcie „Szlakiem przyrody Hrubieszowa i Sokala – bioróżnorodność Wyżyny Zachodniowołyńskiej naszym skarbem dziedzictwa naturalnego”.

Wszystkich mieszkańców najbardziej ucieszy z pewnością kryty basen, o którym mówi się już od kilku lat.

Reklamy

– Kryta pływalnia znajdzie się między halą sportową i planowanym hotelem – mówi Tomasz Zając, burmistrz Hrubieszowa.

– Będzie się na niej znajdować m.in. 25-metrowy basen sportowy, basen rekreacyjno-rehabilitacyjny do prowadzenia nauki pływania dla dzieci oraz sauny. Nie zabraknie zjeżdżalni. Obiekt będzie oczywiście przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Reklamy

Po kąpieli będziemy mogli – i to przez cały rok – korzystać z zadaszonego kortu tenisowego. Przewiduje się, że będzie miał nawierzchnię akrylową.

Obok basenu powstanie także hotel przeznaczony gównie dla sportowców. W budynku znajdzie się także miejsce dla dwóch sal konferencyjnych oraz restauracji z ogródkiem.

Na terenie HOSiR-u będzie można także przenocować w namiocie. Możliwe to będzie dzięki temu, że powstanie ogrodzone pole namiotowe dla 30 osób z nowoczesną infrastrukturą: toaletami, prysznicami, miejscem na ognisko, ławkami i zadaszoną wiatą.

Dzieci z całą pewnością ucieszą się z pumptracku – specjalnego toru, na którym można jeździć na rowerze; na rolkach, deskorolkach i hulajnogach – pojeżdżą w skateparku.

To nie wszystko. Miasto planuje także wykonanie całorocznego, zadaszonego boiska przeznaczonego głównie do gry w piłkę nożną. Będzie mieć wymiary 32 na 71 metrów o sztucznej nawierzchni.

– Powiększy się także istniejący park linowy – dodaje burmistrz. – Starsze dzieci będą mogły korzystać m.in. z 7-metrowej ściany wspinaczkowej.

Na dotychczasowych zasadach będzie funkcjonować sztuczne lodowisko na terenie HOSiR-u, wokół którego powstaną oświetlone nocą ścieżki do biegania i jazdy na rolkach.

– Na terenie parku oraz tzw. „Małpiego Gaju” powstanie zbiornik wodny w formie „oczka wodnego”, który łącznie z „potokiem”, ścieżkami edukacyjnymi rozmieszczonymi na tym obszarze oraz z centrum aktywnego nauczania i promocji przyrody regionu, będą tworzyć spójny, ukierunkowany na ochronę bioróżnorodności i promocję dziedzictwa naturalnego system infrastruktury edukacyjnej – wyjaśnia Tomasz Zając.

Zaplanowano również w tym miejscu tablice edukacyjne z elementami multimedialnymi oraz elementami gry multimedialnej poświęcone rodzimym gatunkom flory i fauny. Posadzone będą nowe drzewa i krzewy.

Ścieżki edukacyjne dla pieszych oraz planowane punkty widokowe będą odpowiednio podświetlone. Dla rowerzystów oraz biegaczy przewidziano odrębną ścieżkę rowerową, która będzie także oświetlona i powiązana z istniejąca infrastrukturą. Dodatkowo ścieżka ta będzie początkiem ścieżki rowerowej Hrubieszów – Dołhobyczów – Sokal.

Na trasie ścieżek edukacyjnych powstaną m.in. dwa domki na drzewach, które będą szlakiem wzdłuż koron drzew orz platforma widokowa.

W lecie z kolei wszyscy mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać z planowanych pływalni odkrytych. Zaplanowano możliwość podgrzewania wody z wykorzystaniem m.in. solarów i pomp ciepła. Obiekt będzie posiadał część rekreacyjną dla małych dzieci z atrakcjami wodnymi (np. typu grzybek) oraz drugą części dla dorosłych. W części rekreacyjnej planuje się wykonanie tzw. łóżek z masażem wodno-powietrznym oraz strumieniowy masaż karku.

Wokół kąpieliska zaplanowano plaże z możliwością rozstawienia leżaków i parasoli. W pobliżu kąpieliska będzie zlokalizowany budynek z toaletami i przebieralniami.

Przewiduje się, że z pływalni będzie mogło korzystać jednocześnie 300 osób. Ponadto wzdłuż pływalni powstanie droga dojazdowa od ul. Wesołej.

Cały teren HOSiR-u będzie monitorowany.

Wzdłuż ścieżek edukacyjnych i ścieżki rowerowej staną punkty do pobrania edukacyjnej gry multimedialnej. Aplikacja umożliwi przeczytanie informacji o otaczającej przyrodzie, obiektach dziedzictwa naturalnego i kulturalnego.

Ponadto w ramach gry edukacyjnej będzie możliwe zbieranie punktów na wybranych elementach do wymiany na nagrody w formie gadżetów związanych z dziedzictwem naturalnym Hrubieszowa i Sokala.

 

Plan w większej rozdzielczości >>

 

Źródło i fot. UM Hrubieszów