Hrubieszów częścią Jedwabnego Szlaku

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji związanych z budową wielkiego szlaku transportowego z Chin do Europy. Przejście kolejowe Hrubieszów-Izow jest jednym z tych, przez które będzie odbywał się przepływ transportowanych towarów.

Reklamy

 

W związku z rozpoczęciem prac nad Zintegrowaną Strategią Rozwoju miasto Hrubieszów planuje uwzględnić jeden z atutów związany z położeniem na szlaku LHS.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji związanych z budową wielkiego szlaku transportowego z Chin do Europy. Chiny walczą teraz o światową dominację gospodarczą z USA i Jedwabny Szlak ma być jedną z kluczowych szans na jej zdobycie. Dwie z trzech nitek transportowych mają przebiegać przez Polskę – wynika z mapy brytyjskiego Centrum Ekonomii i Badań Biznesowych (Centre for Economics and Business Research – CEBR,

Reklamy

PKP Cargo ocenia nawet, że Polska będzie HUBem transportowym na trasie Jedwabnego Szlaku. Pokazuje to mapa, na której przejście kolejowe Hrubieszów-Izow jest uwzględnione jako jedno z tych przejść granicznych, przez które będzie odbywał się przepływ transportowanych towarów.

Kolej już teraz jest najszybciej rosnącym środkiem transportu towarów z Chin do Unii Europejskiej – tempo wzrostu w latach 2017 – 2018 wyniosło 26,8 proc. i drogą kolejową przewieziono milion ton towarów.

Potwierdzeniem powyższych planów jest pierwszy pociąg szerokotorowy z chińskiego miasta Xi’an do stacji Sławków LHS (Polska), obsługiwany przez PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oraz partnerów spółki, który wyruszył w dniu 24.12.2019 r. Jego trasa wiodła przez Chiny, Kazachstan, Rosję, Ukrainę, a granicę z Polską przekroczył w Hrubieszowie.5 stycznia w godzinach rannych.

W związku z tworzoną Zintegrowaną Strategią Rozwoju, w najbliższym czasie władze miasta rozpoczną konsultacje z potencjalnymi podmiotami (instytucjami rządowymi, samorządem województwa, przedsiębiorcami) mającymi wpływ na wdrożenie działań związanych m.in. z inwestycjami tworzącymi bazę logistyczną na terenie Hrubieszowa. Realizacja założonych planów jest jedną z szans rozwoju naszego miasta.

 

źródło: UM Hrubieszów, fot. LHS

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Pierwszy pociąg z Chin, który wjechał do Polski szerokim torem LHS bez przeładunku na granicy