22 lipca 2024

Hrubieszów: Czipowanie psów za darmo

Gmina Miejska Hrubieszów przypomina mieszkańcom, że mogą za darmo zaczipować swoje psy. Wystarczy zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego przy ul. Polnej 10F, który wykonuje te zabiegi na zlecenie samorządu.

Reklamy


Choć właściciele czworonogów mają taką możliwość od 2011 roku, do tej pory wykonano zaledwie około 70 zabiegów. 

Warunkiem bezpłatnego czipowania jest wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa oraz okazanie dowodu tożsamości, książeczki szczepień zwierzęcia, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do psa, a w przypadku jego braku stosownego oświadczenia.

Reklamy

Po zaczipowaniu czworonoga jego właściciel otrzymuje dowód elektronicznego oznakowania psa, a informacje dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do elektronicznej bazy danych. Osoby, które zaczipowały swojego psa na własny koszt, mogą same wprowadzić dane do systemu korzystając ze strony internetowej: www.safe-animal.eu lub www.indexel.com.pl lub zgłosić się do Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, przy ul. 3-go Maja 15.

Dodatkowe informacje o rejestrze zwierząt można uzyskać w urzędzie pod numerem telefonu: 84 696 23 80 wewnętrzny 56, natomiast na zabiegi w gabinecie weterynaryjnym można się zapisywać pod numerem: 662 289 519.

Reklamy

Władze miasta apelują o korzystanie z tej oferty, ponieważ czipowanie jest skuteczną metodą zapobiegania bezdomności zwierząt. W przypadku znalezienia czworonoga można, specjalnym czytnikiem, odczytać jego numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych, uzyskać informacje o właścicielu.

Specjaliści zapewniają, że elektroniczny czip nie przeszkadza zwierzęciu, nie powoduje reakcji alergicznych i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Przypominają też, że elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem, aby móc podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

W ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt samorząd pokrywa również koszty sterylizacji lub kastracji bezdomnych zwierząt, w szczególności wolno żyjących kotów, przebywających w mieście.źródło: ias24.eu