28 września 2023

Hrubieszów: Grupa Wsparcia – Seniorzy z SIW

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i nieformalna Grupa Wsparcia dla seniorów zapraszają osoby w wieku 60+ na spotkania informacyjno-prawne w Hrubieszowie w ramach projektu pn: „Grupa Wsparcia. Seniorzy z SIW”.

Reklamy

Ochrona przed oszustwami

Metody: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, ale również popularne spotkania promocyjne (np. „prozdrowotne”), sprzedaż przez Internet i przez telefon oraz wizyty domokrążców w domach to częste sposoby działania oszustów.   

Reklamy

Mimo, że wiele mówi się o tych zjawiskach, w  dalszym ciągu przestępcy biorą za cel osoby starsze, mieszkające samodzielnie, z niepełnosprawnościami. Seniorzy są grupą najbardziej narażoną na pokrzywdzenie tego typu oszustwami. Dzieje się tak dlatego, że przestępcy wykorzystują min: potrzebę kontaktu z innymi ludźmi, mniejsze doświadczenie w korzystaniu z Internetu czy innych technologii, roztargnienie, stan zdrowia (np. niedosłuch). 

Podczas rozmów z seniorami wywołują określone reakcje emocjonalne (np. strach o życie i zdrowie swoich najbliższych, lęk przed utratą oszczędności, potrzeba bycia docenionym i zauważonym itp.). 

Reklamy

Zdarza się, że przestępcy, zwłaszcza w przypadku sprzedaży przez telefon, przez Internet, na spotkaniach „prozdrowotnych” czy też bezpośrednio w naszym domu, zachwalają dany przedmiot w taki sposób, że staje się on w naszych oczach wyjątkowy, wręcz unikatowy, a jego właściwości pomogą na wszystkie nasze dolegliwości. Suma wszystkich działań nieuczciwych sprzedawców ma wytworzyć przeświadczenie, że kupujący robi interes życia, a nieskorzystanie z okazji natychmiast spowoduje utratę takiej szansy. 

Na naszych spotkaniach z prawnikami i psychologiem uczestnicy uzyskają wiedzę na temat: przestępstw, sposobu działania sprawców, ochrony przed oszustwami, sposobów minimalizacji ryzyka pokrzywdzenia przestępstwem. 

Przygotowujemy również informatory prawne, zawierające informacje w jaki sposób chronić się przed przestępstwami i gdzie szukać pomocy. Informatory zostaną podarowane uczestnikom spotkań. 

Spotkania odbędą się w grupach po ok. 15 osób w Hrubieszowie w listopadzie (konkretne daty ogłosimy we wrześniu). 

Liczba miejsc ograniczona. 

Na spotkaniu informacyjno-prawnym możesz liczyć na: 

  • możliwość uzyskania wiedzy i pomocy prawnej między innymi w sprawach: ochrony przed oszustwami, sprzedaży na odległość, sprzedaży na spotkaniach promocyjnych, praw kupujących, mediacji, bezpłatnej pomocy prawnej i inne, 
  • rozmowy  z prawnikiem (adwokatem i radcą prawnym), 
  • rozmowy z psychologiem,
  • wsparcie w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego oraz w uzyskaniu nieodpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej,
  • wymiany doświadczeń i informacji na tematy prawne, 
  • możliwość nawiązania nowych kontaktów i znajomości, 
  • ciekawe rozmowy i poczęstunek kawowy,
  • informatory prawne. 

ZAPISY: 

Telefonicznie pod numerami:

+ 48 605085714,  

+ 48 502782942 albo 

email: stowarzyszenie.hrubieszow@gmail.com

„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Poradniczych”


Artykuł płatny – tekst i fot. mat. partnera