25 czerwca 2024

Hrubieszów: Jak okiełznać słowa? – spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

Jak okiełznać słowa i w twórczy sposób bawić się językiem ojczystym, przekonały się dzieci podczas spotkania ze znaną i cenioną autorką, Agnieszką Frączek.

Reklamy


„Dobrze jest uczyć, bawiąc, szczególnie wtedy, gdy ten, kogo uczą, nawet nie wie, że jest uczony. Nie tylko wiersze, nie tylko rysunki, lecz i komentarze w tej książeczce bawią, a nawet radują.” Tak o jednej z wielu książek Agnieszki Frączek mówi prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.  

Jak okiełznać słowa i w twórczy sposób bawić się językiem ojczystym, przekonały się dzieci podczas spotkania  ze znaną i cenioną autorką, Agnieszką Frączek. To pisarka, językoznawca, leksykograf, doktor habilitowany germanistyki, miłośniczka języka polskiego, ale także wszystkich milusińskich, do których kieruje swoje utwory, we wspaniały sposób rozwiązuje zagadki dotyczące mowy.

Reklamy

Oczywistym jest fakt, że w języku polskim nietrudno o błędy – byki, szczególnie te bez rogów. Czy na przykład zabawa homofonami, czyli wyrazami, które brzmią identycznie, ale różnią się pisownią i znaczeniem może sprawiać przyjemność pisarzowi i jednocześnie czytelnikowi? Okazuje się, że tak! Świadczy o tym niezwykłe skupienie, zainteresowanie i ogromna ilość pytań zadawanych  przez dzieci.

Ta inspirująca rozmowa w mroźny, marcowy dzień 2 marca 2018r. o błędach językowych, kotach, psach, godzeniu pracy pisarza z pracą na uczelni, miłości do języka i literatury oraz nietypowego życia była możliwa dzięki działalności Dyskusyjnego Klubu Książki „Lekturynki”, działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie.

Reklamy

 

źródło i fot. MBP