25 lipca 2024

Hrubieszów: Kolejny zasłużony krwiodawca [ZDJĘCIA]

20 września w siedzibie PCK Oddział Rejonowy w Hrubieszowie kolejny funkcjonariusz Zakładu Karnego w Hrubieszowie otrzymał odznaczenie przyznawane zasłużonym krwiodawcom.

Reklamy

Plut. Marcin Kurek – Starszy Oddziałowy Działu Ochrony Zakładu Karnego w Hrubieszowie został odznaczony przez PCK odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III Stopnia”, przyznawaną osobom, które łącznie dokonały donacji na co najmniej 6 litrowej krwi.

– Funkcjonariusze Służby Więziennej oddając krew uczestniczą w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Tradycja oddawania krwi od lat wpisana jest w funkcjonowanie jednostek penitencjarnych, w tym również Zakładu Karnego w Hrubieszowie.

Reklamy

„Oddając krew – darujesz życie” – to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od blisko 60 lat – od czasu, gdy Stowarzyszenie zajęło się kompleksową organizacją i promocją honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Jest to wspaniała metoda leczenia, której nie można zastąpić w żaden inny sposób.

Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze świadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia osób Ci najbliższych. Pamiętajmy, że każdy z naszego otoczenia może w przyszłości wymagać wsparcia.

Reklamy

W strukturach Naszej formacji funkcjonuje Zespół ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej, powołany na mocy przepisów Zarządzenia nr 74/2017 z dnia 21 grudnia 2017 r. ws. powołania Zespołu do spraw Popuaryzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej. Promocja krwiodawstwa jest obowiązkiem każdego z Nas – informuje ppor. Damian Fedziuryna z hrubieszowskiej jednostki penitencjarnej.

– Serdecznie gratulujemy funkcjonariuszowi postawy i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w organizowanych zbiórkach. Potrzebujących nie ubywa i każda ilość krwi ma znaczenie. Wspólnie pokażmy, że pomoc mamy we krwi – dodaje ppor. Damian Fedziuryna.

­

Dawcami krwi mogą zostać wszystkie osoby:

– które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem,

– ważą co najmniej 50 kilogramów,

– u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,

– w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań,

– w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Zobacz też:

Hrubieszów: Ćwiczenia w zakładzie karnym [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →źródło i fot. ZK w Hrubieszowie / ppor. Damian Fedziuryna