Hrubieszów: Koncert Galowy XXIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Wystąpiła Kasia Kowalska

W niedzielę 18 listopada w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył się Koncert Galowy XXIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Gwiazdą wieczoru była Kasia Kowalska.

Reklamy

 

Rano, w Kościele Garnizonowym, odprawiono uroczystą Mszę Świętą, w trakcie której nastąpiła prezentacja wykonawców biorących udział w festiwalu.

O godz. 16.00 w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył się koncert galowy. Po odczytaniu protokołu rady artystycznej, nastąpiło wręczenie nagród, koncert laureatów i oficjalne zamknięcie imprezy, z tradycyjnym wykonaniem „Barki” przez Lechitów, laureatów, jurorów i publiczność.

Wśród laureatów znaleźli się również hrubieszowscy artyści: Karolina Marchlewska – II nagroda w kategorii soliści, Małgorzata Nazar – wyróżnienie w tej samej kategorii i zespół Zamknięci (nagroda specjalna).

W czasie festiwalu zespół Lechici obchodził jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.

O godz. 20.00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru – Kasi Kowalskiej.

 

***

 

Nagrody za żołnierskie śpiewanie rozdane

Wojskowi artyści z Nowego Glinnika, Przasnysza, Krakowa, Rzeszowa i Hrubieszowa zostali laureatami tegorocznego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego, który w miniony weekend odbył się w Hrubieszowie. Grand Prix, organizowanej po raz dwudziesty trzeci imprezy, zdobył Maksymilian Miszczyk z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Nowego Glinnika.

W tegorocznych przesłuchaniach wzięło udział 27 solistów i 22 zespoły. Łącznie w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury zaprezentowało się około 150 wykonawców, a gwiazdami były Małgorzata Ostrowska i Kasia Kowalska.

Podsumowując występy członkowie rady artystycznej zwrócili uwagę na wysoki poziom, różnorodność form muzycznych, ciekawe aranżacje i oryginalne instrumentarium. W protokole końcowym podkreślili również zadowolenie z faktu, że artyści uwzględnili sugestie, przekazane podczas ubiegłorocznych warsztatów towarzyszących festiwalowi.

Poza Grand Prix dla Maksymiliana Miszczyka najlepsze oceny zdobyli – solistka Weronika Połowniak z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, a wśród zespołów „Przasnyscy Orelowcy” z Klubu 2 Przasnyskiego Ośrodka Radioelektronicznego z Przasnysza. Drugie miejsca zajęli – Karolina Marchlewska z Klubu 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, która odebrała nagrodę burmistrza Hrubiewszowa i zespół „El Fuego” z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Nowego Glinnika. Trzecie nagrody wyśpiewali – Aleksandra Stawarz z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i „Avangarda” z Klubu 6 Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa. Ponadto członkowie jury postanowili przyznać 9 wyróżnień dla 3 solistów, 1 duetu i 5 zespołów oraz 2 nagrody specjalne.

Nagrodę Dowódcy Garnizonu Hrubieszów z okazji 35-lecia pracy artystycznej odebrał zespół „Lechici”, a nagrodę księdza prałata podpułkownika Andrzeja Puzona i kierownika Wydziału Kultury Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej otrzymał zespół „Zamknięci” z Zakładu Karnego w Hrubieszowie.

W oceniającej występy radzie artystycznej w tym roku zasiedli: Alicja Saturska z Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Wanda Kwietniewska z zespołu „Wanda i Banda”, były członek m.in. Budki Suflera Mieczysław Jurecki, były dyrektor Wojskowego Zespołu Reprezentacyjnego, związany z hrubieszowskim festiwalem od początku – pułkownik rezerwy Bogusław Hilla, jeden z pomysłodawców imprezy ksiądz prałat podpułkownik Andrzej Puzon, Jolanta Wojtaś-Zapora z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

 

Organizatorem festiwalu był 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „HUBALA”. Patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w Stulecie Odzyskania Niepodległości.


źródło: własne, ias24.eu
Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Za nami trzeci dzień Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Zaśpiewała Małgorzata Ostrowska Foto

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Drugi dzień Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej za nami Foto

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Festiwal rozpoczęty Foto

 

Radio Lublin: Audio

https://radio.lublin.pl/news/dobiega-konca-23-festiwal-piesni-patriotycznej-i-religijnej-w-hrubieszowie

 

Katolickie Radio Zamość: Audio

http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/8356,hrubieszow-xxiii-festiwal-piesni-patriotycznej-i-r