Trzy lata po śmierci Janiny Ewy Kitlińskiej i 32 lata Tadeusza Kitlińskiego, którzy zmarli 13 października, zostanie odprawiona Msza Święta w Kościele pw. Świętego Mikołaja w Hrubieszowie dnia 13 października 2020 r. od godziny 18.00, na którą zaprasza – Marek Ambroży Kitliński z Rodziną. Kto przybędzie, pamiętajcie o maseczkach i dystansie społecznym.
JANINA EWA KITLIŃSKA
Urodziła się 15 stycznia 1951 r. w Lubartowie. Rodzice Feliks i Feliksa Bednarek. Tam ukończyła szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. W 1971 r. ukończyła z oceną bardzo dobrą Studium Nauczycielski w Chełmie o kierunku wychowanie fizyczne z biologią. Tutaj poznała męża Marka Ambroży Kitlińskiego. Mgr wychowania fizycznego (Biała Podlaska), nauczyciel dyplomowany, instruktor i sędzia lekkoatletyczny. Nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca w latach 1971 – 2008 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie, metodyk wychowania fizycznego w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Zamościu.
Jako wychowawca klas czuwała nad stałym postępem uczniów w nauce i ich wychowanie.
Ze swoimi uczniami wielokrotnie awansowała do zawodów rejonowych i wojewódzkich w lekkiej atletyce, koszykówce, siatkówce i biegach przełajowych. W szkole prowadziła zajęcia i kroniki klasowe oraz SKS, gazetki, tabelę rekordów szkoły w la, apele, współorganizowała zawody miedzy klasowe, itd. Zachęciła wiele uczennic i uczniów, aby podjęli treningi w „Unii” Hrubieszów szczególnie lekkoatletykę. Opiekowała się z młodzieżą grobem działacza Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie.
Działacz sportowy i organizator zawodów sportowych w ramach Szkolnego Związku Sportowego (do woj. lubelskiego włącznie), OZLA w Zamościu, LZS i Unii Hrubieszów. Przeprowadziła tysiące zawodów w różnych dyscyplinach sportowych dla szkół miejskich, powiatowych, rejonowych i wojewódzkich od 1974 roku do 2007 roku. Sędzia lekkoatletyczny do zawodów wojewódzkich.
Za w/w osiągnięcia wielokrotnie odznaczana medalami, odznakami i dyplomami państwowymi, resortowymi i szkolnymi. M.in.: Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodami Kuratora Oświaty i Wychowania, medalami, odznakami, proporcami i dyplomami Ministerstwa Kultury Fizycznej i Sportu, Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Ludowych Zespołów Sportowych, Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, Burmistrza Miasta Hrubieszowa, NSZZ „Solidarność”, Dyrektora Szkoły…
Zmarła 13 października 2017 r., pochowana na cmentarzu w Hrubieszowie. Jej działalność sportową kontynuują jej synowie Piotr i Marek Hubert, jak i już wnukowie Michał oraz Bartosz.
***
Tadeusz Kitliński
Urodził się 24 VIII 1920 r. w Wyszkowie. Syn Walentego i Stanisławy. Absolwent Szkoły Powszechnej w Hrubieszowie. Członek Strzelca w Hrubieszowie. Więzień hitlerowskiego obozu na Majdanku w Lublinie (9 IV 1943 – 3 XI 1943). Członek Ruchu Oporu Armii Krajowej ps. „Blady” w trakcie II Wojny Światowej. Żonaty z Teresą Zuzanną z Gontarzy, troje dzieci : Andrzej, Marek i Krystyna. Po wojnie systematycznie przez kilka lat nagabywany przez UB i NKWD, zmuszony przez to do ukrywania się. Jego ojciec Walenty przez to, że synowie byli aktywnymi członkami AK był więziony po wojnie na zamku w Lublinie. Pracował m.in. dorywczo, w sklepie, służbie zdrowia i szpitalu, jako „zimny chirurg” a to nie każdy potrafi. Zagorzały kibic hrubieszowskich klubów, szczególnie piłki nożnej. Sędzia lekkiej atletyki. M.in. odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Warszawa 31 X 1984 r.
Opracował – mak
Foto – archiwum rodzinne