23 września 2023

Internet dla firm, czyli usługi internetowe skrojone na miarę biznesu!

Dostęp do Internetu jest dla firm kluczowym aspektem, bez którego nie można funkcjonować we współczesnym świecie biznesu. Cyfryzacja procesów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa dotyka praktycznie każdego działania, jakie jest realizowane. Czy to wewnętrzny przepływ informacji, czy kontakt z klientem, planowanie biznesu czy raportowanie o efektach. Nawet urzędy są już nastawione na elektroniczną wymianę informacji. Jakie w tym wszystkim miejsce zajmuje Internet dla firm? Co oznacza, że jest on szyty na miarę biznesu? Już wyjaśniamy!

Reklamy

Czym jest Internet dla firm?

Obok ogólnie dostępnego Internetu, z którego możemy korzystać zarówno za pośrednictwem przewodowych łączy internetowych, jak i bezprzewodowych, istnieje również opcja określana jako Internet dla firmprzeznaczona dla przedsiębiorstw, instytucji i organizacji. Nie trudno się domyśleć, że wiąże się ona z dodatkowymi korzyściami. Tego typu usługi oferują bowiem o wiele większą przepustowość niż tradycyjne łącza internetowe, co pozwala na szybsze wysyłanie i odbieranie danych. Jest to jednak dopiero wierzchołek korzyści, jakie daje takie rozwiązanie, tworzące spójną i wielowymiarową cyfrową infrastrukturę przedsiębiorstwa.

Charakterystyczne cechy Internetu na miarę

Nowoczesny Internet dla firm bazuje zazwyczaj na szerokopasmowych łączach światłowodowych, które są w stanie zagwarantować przepustowość rzędu nawet 1 Gb/s. Co ważne, najczęściej są one symetryczne, co pozwala uzyskać taką samą prędkość wysyłania i odbierania danych. W przypadku łączy tradycyjnych, które są z reguły asymetryczne, prędkości wysyłania danych są dużo niższe. W praktyce Internet dedykowany dla firm pozwala przedsiębiorstwom na błyskawiczną wymianę dużych pakietów danych, co szczególnie istotne jest w przypadku korporacyjnych sieci WAN, o których więcej będzie jeszcze poniżej. Wcześniej warto wspomnieć o największych zaletach tego rozwiązania.

Reklamy

Zalety Internetu dla firm:

  • proste zarządzanie i monitorowanie siecią
  • profesjonalne wsparcie techniczne
  • bezpieczeństwo (ochrona anty DDoS, zapory sieciowe, redundancja)
  • większa przepustowość
  • symetryczność łączy

Przy czym tym, co jest tutaj bardzo ważne, to możliwość elastycznego dostosowania przepustowości Internetu do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, co z kolei pozwala na pełną optymalizację kosztów. Ponadto rozwiązanie to jest niezwykle proste we wdrożeniu i obejmuje szereg dodatkowych funkcjonalności i opcji, na które można się w każdej chwili zdecydować.

Internet dla firm a sieci korporacyjne

W przypadku sieci korporacyjnych WAN, które mają przede wszystkim za zadanie łączyć ze sobą rozproszone oddziały firmy, umożliwiając równocześnie pracę zdalną, Internet dla firm jest elementem kluczowym. Z jednej strony zapewnia błyskawiczny transfer danych, a z drugiej gwarantuje pełne bezpieczeństwo procesów biznesowych. Połączenie obu technologii pozwala tworzyć prywatne sieci wirtualne VPN, co w praktyce daje pracownikom całkowicie bezpieczną i komfortową możliwość pracy zdalnej na firmowych aplikacjach i plikach.

Reklamy

tekst i fot. mat. partnera