22 czerwca 2024

Hrubieszów Na Rowerach na piechotę

W okresie ferii zimowych hrubieszowskie szkoły realizują programy zajęć dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie Hrubieszów Na Rowerach wystąpiło z inicjatywą wzbogacenia szkolnych ofert programowych ferii, proponując organizację rajdów pieszych na tzw. Górę Tatarską, zakończonych ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Szkoły propozycję przyjęły.

Reklamy

br />W dniu 31 stycznia 2006 r. po godzinie 9 ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum Nr 1 wyruszyła na trasę rajdu 40 osobowa grupa uczniów pod opieką nauczycieli i członków Stowarzyszenia.

Po dotarciu do kapliczki u stóp Góry Tatarskiej, dzieci otrzymały słodycze oraz usłyszały o historii tego miejsca, w którym w 1672 roku Jan III Sobieski, wówczas hetman wielki koronny, pokonał Tatarów. Dzieci dowiedziały się, że Tatarzy to nazwa jednego z plemion mongolskich. Od XIII wieku zapuszczającego się na tereny Polski, a na Hrubieszów napadającego wielokrotnie. Pierwszy raz w 1498 r. Opowiedziano również o osiedleniu Tatarów w 1679 r. przez króla Jana III Sobieskiego w Kruszynianach i żyjących do dziś ich potomkach.

Reklamy

Modlitwa pod kapliczką i marsz dalej.

Skrajem lasu, śnieżną trasą dotarliśmy do tzw. Lisiej Góry, na którą z trudem wspinali się uczestnicy rajdu. Humory dopisywały choć nogi bolały. Następnie, kompleksem leśnym wróciliśmy pod kapliczkę. Prowadzący Marek zadawał dzieciom pytania przyrodnicze, takie jak:
1. Jak się nazywa mąż sarny?
2. Jak się nazywa żona jelenia?
3. Jak się nazywa żona łosia?
4. Jak się nazywają dzieci dzika?

Reklamy

Po powrocie do szkoły dzieci przy ognisku piekły kiełbaski, które po trudach marszu bardzo smakowały. Następnie jeszcze zupka pomidorowa na stołówce i do domu.

W dniu 1 lutego 2006 r. członkowie Stowarzyszenia Hrubieszów Na Rowerach, wraz z dwoma funkcjonariuszami Straży Miejskiej, udali się do Szkoły Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum Nr 2, zawożąc słodycze przeznaczone dla dzieci z tych szkół. Na miejscu okazało się, że nie dojdzie do wymarszu dzieci na Górę Tatarską. Dlaczego???????????

Zorganizowano tylko ognisko pod szkołą, na którym dzieci piekły kiełbaski.

W dniu 2 lutego 2006 r. organizatorzy rajdów udali się do Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum Nr 3. I tu miłe zaskoczenie… Na trasę wyruszyło 80 uczniów. Grupa duża, a więc i przejście przez ulicę trwało dłużej. I tak, jak z uczniami szkół Jedynek pod kapliczką słodycze, opowiadanie o historii Góry Tatarskiej i Tatarach. Dzieci z zainteresowaniem oglądały zdjęcia potomków Tatarów żyjących w Kruszynianach i Bohonikach oraz muzułmański cmentarz dawniej i dziś.

Po modlitwie przed kapliczką z obrazem Matki Bożej Bolesnej marsz na tzw. Lisią Górę. Po wdrapaniu się na nią oglądaliśmy lisie nory. Widać ich używanie, bo jest teraz czas cieczki u lisów. Następnie udaliśmy się pod pomnik – potężny metalowy krzyż z mosiężną tablicą, na której istnieje napis: Działacze Podziemia i Żołnierze Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej zamordowani przez Hitlerowców dnia 16. IV. 1942 roku. Dalej jest wymienionych 17 nazwisk zamordowanych i ich wiek.

Pod krzyżem zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie całej grupy i w dalszą drogę. Teren górzysty, a więc wymagający wysiłku. Dzieci radziły sobie, nieliczne wykazywały słabszą kondycję. Oczywiście nie obyło się bez pytań przyrodniczych zadawanych przez Marka typu: jak się nazywa mąż czy żona jakiegoś zwierzęcia. Powróciliśmy pod kapliczkę, troje dzieci o słabszej kondycji i panią pielęgniarkę usadowiliśmy w samochodzie, a pozostała grupa powróciła piechotą pod szkołę, gdzie już czekało ognisko, kiełbaski z chlebem i keczupem, które dzieciom po tym marszu bardzo smakowały.

Dobrze, że dzieci aktywnie na świeżym powietrzu spędzały czas na feriach, tym bardziej, że pogoda sprzyjała takim spacerom. Brakuje dzieciom ruchu na świeżym powietrzu. Siedzą przed telewizorami, komputerami.

Brawo!!! Dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 3, Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 3.

Tekst: Stowarzyszenie Hrubieszów Na Rowerach

zobacz zdjęcia >>