Hrubieszów: Nowe boiska przy Trójce – radni o inwestycjach i funduszu sołeckim

Miasto Hrubieszów chce wybudować przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 kompleks boisk i obiektów lekkoatletycznych. Podczas sesji we czwartek 31 marca radni podjęli decyzje, które umożliwiają pozyskanie pieniędzy na ten cel z ministerstwa sportu.

Reklamy


Na razie rada zabezpieczyła w budżecie 20 tysięcy złotych, które zostaną wykorzystane na wstępne prace geodezyjne.

– Dzięki temu składamy wniosek o przyznanie dofinansowania na ten cel ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Resort sportu może przyznać do 50 procent kosztów inwestycji, której wartość jest szacowana na 1 milion 900 tysięcy złotych – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej zastępca burmistrza Marta Majewska.

Obecnie przy ZSM 3 jest „Orlik” oraz betonowe i asfaltowe boiska, które są w tak złym stanie, że ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, nie można z nich korzystać. Dlatego miasto chce wybudować nowy kompleks, w którym będą, m.in. dwa boiska wielofunkcyjne – większe i mniejsze. – Obydwa będą mieć nawierzchnię kauczukową. Duże będzie przystosowane do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i tenisa, a na małym będzie można grać w koszykówkę, badmintona i siatkówkę. Oprócz tego planujemy 60-metrową bieżnię, skocznię do skoków w dal, trawiaste boisko do gry w ringo i siłownię zewnętrzną. Teren zostanie ogrodzony i oświetlony – wylicza Marta Majewska.

Podczas czwartkowej sesji radni zabezpieczyli w budżecie także pieniądze na zwiększony wkład własny w projekcie „Od wizji do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania” w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy”. – W związku z różnicą w kursie franka szwajcarskiego pojawiły się oszczędności w wysokości prawie 400 tysięcy złotych dla wszystkich gmin, które biorą udział w tym projekcie. By móc je wykorzystać wszystkie samorządy muszą zwiększyć swój udział w sumie o niecałe 60 tysięcy złotych. W naszym przypadku dodatkowe środki chcemy wykorzystać na nowe atrakcje w parku linowym, który od kilku tygodni jest dostępny na terenie Hrubieszowskiego Ośrodka Kultury – tłumaczy Marta Majewska. Z powstałych oszczędności, po przyjęciu podobnych uchwał, będą mogły skorzystać także pozostałe samorządy, uczestniczące w projekcie.

Do tegorocznego budżetu radni dopisali również pieniądze potrzebne do przygotowania wniosku o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Rada zabezpieczyła 30 tysięcy złotych na opracowanie studium wykonalności i 50 tysięcy na inwentaryzację budynków, które mają być objęte projektem. Pieniądze z inwentaryzacji wrócą do budżetu z wpłat od właścicieli budynków, którzy otrzymają dotacje. Deklaracje mieszkańców, zainteresowanych dofinansowaniem na kolektory słoneczne oraz instalacje fotowoltaiczne z pompami ciepła można składać do najbliższego wtorku 5 kwietnia.

Po raz pierwszy w historii Rada Miejska w Hrubieszowie zgodziła się również na wyodrębnienie w budżecie środków na fundusz sołecki. Decyzja jest związana z niedawnym przekształceniem osiedla Sławęcin w sołectwo, które może korzystać z takiego funduszu, a miasto może otrzymać z budżetu centralnego zwrot 40 procent wydzielonych na ten cel pieniędzy. Wysokość kwoty jaką mieszkańcy Sławęcina będą mieć do dyspozycji zostanie ustalona przy opracowywaniu budżetu na przyszły rok. Wcześniej muszą wybrać sołtysa i radę sołecką, a pierwsze pieniądze będą mogli wydać w 2017 roku. źródło: ias24.eu