3 marca 2024

Hrubieszów: Oczarowanie, nie tylko podróżnicze – spotkanie autorskie z Agnieszką Walczak-Chojecką

17 kwietnia 2018 r. Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Pedagogicznej
w Zamościu Filia w Hrubieszowie zorganizował spotkanie z pisarką Agnieszką Walczak-Chojecką, autorką popularnych powieści obyczajowych.

Reklamy

 

Swoją przygodę z literaturą pisarka rozpoczęła jako pięcioletnia dziewczynka. Wtedy to ułożyła swój pierwszy wiersz. Później publikowała między innymi w „Poezji” i „Nowym wyrazie”. Pisała słowa piosenek, współpracując m. in. z Piotrem Rubikiem, w początkach jego kompozytorskiej kariery. Jej artystyczne zainteresowania nie ograniczały się wyłącznie do słowa pisanego. Zagrała jedną z głównych ról w filmie „Grzechy dzieciństwa”. Zajmowała się także tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyła się mieszkając ponad cztery lata w Belgradzie.

Przez następne dwadzieścia lat realizowała się jako bizneswoman, obejmując kierownicze stanowiska w międzynarodowych korporacjach. W 2012 r. Agnieszka Walczak-Chojecka postanowiła wrócić do pracy twórczej. Decyzja ta zaowocowała debiutancką powieściąpt. „Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia”.W dorobku literackim autorki są także książki : „Gdy zakwitną poziomki” – opowieść o ogromnej potrzebie macierzyństwa, „Włoska symfonia” – erotyczna powieść o kobiecych zmysłach i pasji tworzenia oraz cieszący się popularnością czytelników trzytomowy cykl sagi bałkańskiej : „Nie czas na miłość”, „Nie czas na zapomnienie”, „Nie czas na pożegnanie”.

Reklamy

Spotkanie było ciekawą rozmową z pisarką, która z wielkim zaangażowaniem opowiadała o swojej twórczości, odsłaniając kulisy warsztatu pisarskiego i inspiracji. Mówiła także o innych swoich pasjach, takich jak scenopisarstwo czy podróże. […] Podróż jest bardzo istotnym elementem moich książek – i ta dosłowna, i ta w głąb siebie. Ma ona znaczenie oczyszczające, pomaga spojrzeć moim bohaterom z dystansem na swoje życie i odpowiedzieć sobie na ważne pytania. Miejsca, w które zabieram czytelników, nie są więc przypadkowe. To obszary, które sama odwiedziłam i które mnie urzekły (…). Poprzez książki chciałabym się podzielić z czytelnikami moim podróżniczym oczarowaniem i zarazić ich chęcią odwiedzenia tych niezwykłych miejsc, w których sama byłam. Nazywam się nawet autorką podróżną – mówiła.

Podczas spotkania autorka czytała fragmenty „Trylogii bałkańskiej”, podkreślając jednocześnie, że praca nad tym cyklem była dla Niej dużym wyzwaniem literackim. Mówiła o swojej najnowszej powieści, której premiera odbędzie się niebawem. Na zakończenie spotkania, zainteresowani nabyli książki autorki i zdobyli Jej autograf. 

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

 

(źródło i fot. BPH)