21 lipca 2024

Hrubieszów: Pamięci prof. Wiktora Zina

W środę 17 maja 2017 r., w 10-tą rocznicę śmierci prof. Wiktora Zina, oddano hołd jego pamięci. Przed znajdującą na Urzędzie Miasta tablicą upamiętniającą znanego hrubieszowianina zapalono znicze oraz złożono wieńce i kwiaty.

Reklamy

 

W uroczystości wzięli udział Izabela i Szymon Zinowie oraz przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury m.in.: Burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając, Przewodniczący Rady Miejskiej Anna Świstowska, Sekretarz Miasta Paweł Wojciechowski, Dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury Emilia Feliksiak, Dyrektor Muzeum im ks. Stanisława Staszica Bartłomiej Bartecki z pracownikami, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Zina Bogumiła Dragan-Szkodzińska z pracownikami, Prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego Jerzy Krzyżewski.

Uroczystościom towarzyszy prezentowana na deptaku miejskim wystawa prac Wiktora Zina „Pejzaż ojczysty” oraz zorganizowana dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu Gra Miejska, w której młodzi ludzie mają okazję bliżej poznać sylwetkę prof. Wiktora Zina.

Reklamy

W dniu 20 maja 2017 r. o godz. 19.00 w Muzeum im ks. Stanisława w Hrubieszowie odbędzie się spotkanie z Szymonem Zinem „Pod jednym dachem z legendą” – Szymona Zina wspomnienie o ojcu.

Wiktor Zin (1925 – 2007) ur. w Hrubieszowie, architekt, profesor Politechniki Krakowskiej, prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, autor programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”, twórca scenografii do spektakli i oper, autor wielu prac plastycznych i publikacji naukowych. Przez całe życie był silnie związany z rodzinnym miastem. Nie wypierał się pochodzenia, przeciwnie, zawsze mówił o Hrubieszowie z sentymentem i uznaniem.

Reklamy

Absolwent studiów architektonicznych w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie rozpoczął karierę naukową. Kontynuował ją na Politechnice Krakowskiej uzyskując stopień profesora zwyczajnego. Dziekan Wydziału Architektury (1962-67) i dyrektor Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków w Politechnice Krakowskiej.

Oprócz pracy naukowej zajmował się także działalnością na rzecz miasta Krakowa oraz architektury i zabytków całego kraju. Główny architekt Krakowa (1958–64), kierownik badań Staromiejskiego Zespołu Krakowa (1960-75), przewodniczący Krakowskiej Komisji Konserwatorskiej (1970-78), prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Generalny konserwator zabytków w randze wiceministra kultury i sztuki (1977-81) i przewodniczący Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Zabytkowych Zespołów Miejskich (1978-83).

W latach 80-tych ubiegłego wieku wykładowca na uniwersytecie w Zagrzebiu. Członek i prezes Zarządu Głównego (1975-83) Towarzystwa Opieki nad Zabytkami,  członek Rady Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Meksykańskiej Akademii Architektury.

Najbardziej znanym programem telewizyjnym prowadzonym przez Wiktora Zina jest „Piórkiem i węglem”,  który gościł na antenie co dwa tygodnie, od roku 1963 przez blisko 30 lat. Profesor przybliżał widzom osiągnięcia architektury polskiej i zagranicznej, ilustrując jednocześnie wykład rysunkami węglem. W programie pojawiały się zarówno elementy architektury starego Hrubieszowa jak i ziemi hrubieszowskiej.

Był także autorem cyklów „Klub pod Smokiem”, „Szperacze”, „Spotkanie z zabytkami”, „Dźwięk i linia”, „Być tutaj”, „Nad Niemnem, Piną i Prypecią”, „Spotkanie z prof. Zinem”, „Sztuka patrzenia”, „Nasze korzenie”, „Opowieści domu rodzinnego”. Prowadził również audycje radiowe, m.in. „Półgłosem i ciszą” w Radio Bis.

Pod koniec życia zajmował stanowiska prorektora Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, kierownika Ogólnopolskiego Studium Konserwacji Zabytków Urbanistyki i Architektury przy Politechnice Krakowskiej, kierownika Katedry Historii Sztuki i Kultury Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, wykładowcy AGH w Krakowie oraz kanclerza kapituły odznaczenia „Polonia Mater Nostra est”.

Do końca życia był aktywny. Zmarł 17 maja 2007 r., gdy przygotowywał się do zajęć ze studentami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w której kierował Katedrą Dziedzictwa Kulturowego i Humanizacji Biznesu.

Pogrzeb Wiktora Zina odbył się dnia 23 maja 2007 r. na cmentarzu Rakowickim. Nad grobem przemowy pożegnalne wygłosili m.in. koledzy zmarłego, przyjaciele, uczniowie, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, prezydent Krakowa, marszałek województwa małopolskiego oraz przedstawiciele miasta Hrubieszowa.

Profesor Zin został wielokrotnie odznaczony najwyższymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zgodnie z wolą mieszkańców miasta wizerunek prof. Wiktora Zina pojawi się na hrubieszowskiej ławeczce.

 

Fot. UM Hrubieszów, zdjęcia prof. Zina – archiwum rodzinne