Hrubieszów: Pan Stanisław Rączkowski skończył 100 lat!

1 września 2020 roku setne urodziny obchodził Pan Stanisław Rączkowski z Hrubieszowa.

Reklamy

Z tej okazji burmistrz Marta Majewska oraz przedstawicielka hrubieszowskiego ZUS-u Joanna Solak złożyły wizytę jubilatowi.

Pan Stanisław otrzymał od Burmistrza Miasta oraz Premiera Mateusza Morawieckiego okolicznościowe listy gratulacyjne,  a od przedstawicielki ZUS dokumenty potwierdzające przyznanie zwiększonej emerytury.

Reklamy

Oprócz  życzeń i gratulacji, jubilat otrzymał bukiet kwiatów i tort.

Wizyta Burmistrza była również okazją do serdeczniej rozmowy. Pan Stanisław jest bardzo gościnną i towarzyską osobą, która emanuje humorem i dobrym samopoczuciem.

Stanisław Rączkowski urodził się 1.09.1920 r. w Wągrowcu, w rodzinie wielodzietnej (siedmioro dzieci). Jego rodzicami byli Jan i Kazimiera Rączkowscy. Uczęszczał do Szkoły Powszechnej (8 klas) i Gimnazjum w Wągrowcu. W trakcie uczęszczania do Gimnazjum musiał podjąć pracę.

We wczesnej młodości, gdy 1.09.1939 r. wybuchła wojna, rodzinę Stanisława okupant przesiedlił do Zamościa, docelowo do Skierbieszowa. Wkrótce podjął pracę jako listonosz, a później przez okres całej okupacji pracował w skupie jaj w Zamościu i Hrubieszowie.

W 1944 r. w Hrubieszowie założył rodzinę. Wraz z żoną Barbarą doczekali się pięciorga dzieci.

W latach 1944 – 1951 przebywał i pracował w Wągrowcu.

W 1951 r. wrócił do Hrubieszowa i podjął pracę w Zakładzie PZZ Hrubieszów (do 1976 r. jako główny księgowy). Był działaczem PSS Społem, który to zawnioskował o przyznanie dla Pana Stanisława Złotego Krzyża Zasługi (1977 r.) i Kawalerskiego Krzyża (1988 r.). Pracował społecznie w PCK i TRH za co go również doceniono wyróżnieniami. Był również ławnikiem sądowym.

W roku 1976 rozpoczął pracę w Zakładzie Naprawczym w Nieledwi na stanowisku głównego księgowego. Pracował do emerytury w 1980 r. Przez dwa lata odpoczywał, po czym podjął dodatkową pracę w Szkole Rolniczej w Hrubieszowie, gdzie pracował do 1994 r.

W sumie uzbierało się 50 lat pracy zawodowej.


źródło i fot. UM Hrubieszów