19 lipca 2024

Hrubieszów: Pasy. To trzyma cię przy życiu

Wczoraj policjanci hrubieszowskiej drogówki włączyli się w ogólnopolską akcję „Pasy. To trzyma cię przy życiu”. W ramach działań, policjanci ukarali 25 osób, które nie zastosowały się do obowiązujących przepisów, nakazujących zapinanie pasów bezpieczeństwa. Mundurowi rozdali również kierowcom i pasażerom pojazdów „smycze”, ufundowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Reklamy

 

Wczoraj na terenie powiatu hrubieszowskiego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili akcję „Pasy”. To trzyma cię przy życiu”. Mundurowi kontrolowali kierowców oraz pasażerów pojazdów, pod kątem stosowania się do obowiązujących przepisów nakazujących zapinanie pasów bezpieczeństwa. Podczas akcji ukarano mandatami 25 osób. Policjanci rozdali także „smycze” ufundowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Przy tej okazji przypominamy, że pasy bezpieczeństwa zostały wymyślone po to aby ratować ludzie życie, a nie po to aby je utrudniać. Zapinając się w samochodzie, nie zapinasz się dla Policji, tylko dla samego siebie i swoich bliskich. W momencie wypadku pasy zwiększają szansę na przeżycie.

Reklamy

Wszystkie osoby w samochodzie zajmujące miejsca wyposażone w pasy, powinny je zapiąć zanim pojazd ruszy. W interesie tych, którzy siedzą z przodu jest, aby zapięli pasy także siedzący z tyłu. Prawa fizyki są bezwzględne dla uczestników wypadków. W razie czołowego zderzenia nie zapięty pasażer siedzący z tyłu, przełamie oparcie przedniego fotela i zmiażdży osobę na nim siedzącą.

Pas nie uchroni przed wysunięciem się spod niego osoby leżącej na odchylonym fotelu, ani nie zapobiegnie uderzeniu o deskę rozdzielczą kogoś, kto w momencie wypadku był pochylony do przodu. Jedyna pozycja dająca duże szanse przeżycia to pozycja siedząca.

Reklamy

Pamiętaj, że pasów nie zapinasz dla Policji, zapinasz je dla siebie –  by chronić życie w razie wypadku.

 

źródło i fot. KPP Hrubieszów (EK)