13 czerwca 2024

Hrubieszów: Rentgen namierzył podrabiane papierosy

Funkcjonariusze Służby Celno – Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej udaremnili nielegalny wwóz do Polski 10 tys. paczek podrabianych papierosów o szacunkowej wartości rynkowej 140 tysięcy złotych.

Reklamy

 

Tysiące paczek papierosów znaleźli funkcjonariusze z Oddziału Celnego oraz z Placówki Straży Granicznej w Hrubieszowie w trakcie kontroli pociągu towarowego jadącego z Ukrainy.

Wcześniej skład prześwietlony został urządzeniem RTG – i to właśnie po analizie obrazu funkcjonariusze nabrali pewności, że wśród legalnego towaru ukryta jest też kontrabanda.

Reklamy

Oficjalnie w kontenerach miał znajdować się stop żelaza, krzemu i manganu (żelazokrzemomangan). Jak się okazało, dodatkowym, nielegalnym już ładunkiem, było aż 10 tys. paczek podrabianych papierosów – bez znaków akcyzy i opisów na opakowaniach, wskazujących na pochodzenie wyrobów. Owinięte czarną folią pudła z papierosami ukryte były w jednym z kilkudziesięciu kontenerów towarowego składu.

Gdyby zajęte przez mundurowych papierosy zostały nielegalnie sprzedane na polskim rynku, skarb państwa straciłby ponad 100 tys. złotychz tytułu niezapłaconych podatków.

Reklamy

Odrębną kwestią jest bezpieczeństwo osób palących wyroby niewiadomego składu i pochodzenia. W podrabianych papierosach badania laboratoryjne niejednokrotnie potwierdzały znacznie zawyżony poziom substancji smolistych, nikotyny, ołowiu, kadmu czy arszeniku.

 

(źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie)