16 lipca 2024

Hrubieszów: Skarby znalezione w lesie trafią do muzeum [ZDJĘCIA]

Znalezione w Lasach Państwowych Nadleśnictwa Strzelce zabytki archeologiczne trafią do hrubieszowskiego muzeum – informuje zamojska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Reklamy

Członkowie Stowarzyszenia „Grossus” z Hrubieszowa, pod kierunkiem Grzegorza Dańczuka, od kilku lat uzyskują pozwolenia konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań zabytków. Wiosną 2023 roku, przeszukali przy pomocy wykrywaczy metali fragmenty lasów w rejonie miejscowości Matcze, na terenie Gminy Horodło. Ich działania były uzgodnione z Nadleśnictwem Strzelce i WUOZ Lublin Delegatura Zamość.

W trakcie przeprowadzonych poszukiwań odkryli różnego rodzaju militaria (łuski i pociski karabinowe, odłamki szrapneli i pocisków artyleryjskich).

Reklamy

Po zakończeniu poszukiwań złożyli do oceny w urzędzie konserwatorskim znaleziska, które ich zdaniem mogły być zabytkami archeologicznymi i rzeczywiście nimi są:

1. żelazny grot włóczni, datowany wstępnie na okres rzymski, tj. II-IV wiek n.e., o całkowitej długości wynoszącej 26 cm. Wydłużone liściowate ostrze mające dł. 12,5 cm i największą szerokość 3,5 cm, łagodnie przechodzi w rozszerzającą się tuleję o dł. 13,5 cm i 2,4 cm średnicy otworu do osadzenia drzewca włóczni,

Reklamy

2. cztery fragmenty kabłąków od różnorodnych fibul z okresu rzymskiego, tj. II-IV wiek n.e., wykonanych z brązu,

3. dwie ozdoby wykonane z brązu i datowane wstępnie na okres rzymski, tj. II-IV wiek n.e. Brązowe kółko – obrączka o całkowitej średnicy 1,8 cm i średniej grubości drutu ok. 3 mm oraz wykonane z brązowej blaszki zakończenie do paska (?) ze zwężonym uchwytem, o dł. 3,5 cm, 1,2 cm szerokości oraz 1mm grubości,

4. fragment glinianego przęślika o pierwotnej średnicy ok. 2 cm i grubości 0,7 cm, z otworem o średnicy 4 mm. Przedmiot również wstępnie datowany na okres rzymski, tj. II-IV wiek n.e.

Opisane wyżej zabytki archeologiczne niebawem zostaną przekazane do muzeum w Hrubieszowie – czytamy na stronie portalu społecznościowego Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.źródło i fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków / FB


Hrubieszów: Koalicja zaczyna trzeszczeć w szwach…

Hrubieszów: Koalicja zaczyna trzeszczeć w szwach…


Zerknij na Instagram →