Trwa realizacja projektu dotyczącego konserwacji obrazów olejnych Pawła Gajewskiego pochodzących z darowizny od wnuków malarza.
Dziewięć obrazów olejnych autorstwa Pawła Gajewskiego, które powstały w latach 20. i 30. XX w., wciąż znajduje się w pracowni konserwatorskiej, gdzie przechodzą gruntowną konserwację, której nadrzędne cele to: zapobiegnięcie postępowaniu procesów degradacji, przywrócenie zatraconych jakości i przygotowanie do dalszego bezpiecznego przechowywania i eksponowania, jak również prowadzenia badań naukowych.
Podniesienie estetycznej jakości i artystycznej wartości dzieł będzie efektem działań konserwatorskich, w programie których znalazły się między innymi następujące prace: dezynfekcja i oczyszczanie przodu i tyłu obiektów, konsolidacja warstw technologicznych, prostowanie dzieł, uzupełnianie ubytków, wzmacnianie płócien, nanoszenie retuszy barwnych oraz werniksu, jak również oprawienie w ramy. To tylko część z ustalonych we wstępnych prognozach zabiegów, które znacząco wpłyną na poprawę stanu zachowania i wizualnej strony dzieł.
W czasie gdy obrazy pozostają pod opieką konserwatora, w muzeum jest opracowywany scenariusz wystawy czasowej, która będzie prezentowała obrazy po ich odnowieniu. Dodatkowo zostanie przygotowana prezentacja fotografii dokumentujących stan dzieł przed konserwacją, jej przebieg oraz efekty końcowe.
Jeszcze przed końcem roku będziemy mogli poinformować Państwa kiedy oficjalnie zaprezentujemy bezcenne dla nas dzieła Pawła Gajewskiego w nowej odsłonie. Aby jednak podsycić Państwa ciekawość i uchylić rąbka tajemnicy, prezentujemy pierwsze efekty pracy konserwatora, które wywarły na nas duże wrażenie („Portret żony”, olej na płótnie, 1925 r.).
Konserwacja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach realizacji zadania pod nazwą „Konserwacja dzieł sztuki Pawła Gajewskiego w celu opracowania, prezentacji i podniesienia standardów przechowywania” (program Wspieranie działań muzealnych 2018).
źródło: Muzeum im. Staszica w Hrubieszowie
grafika: P. Gajewski, „Portret żony”, olej na płótnie, 1925 r. Obraz w trakcie oczyszczania lica (fot. Muzeum im. Staszica w Hrubieszowie).