Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Ogólnopolski system zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości chroni przed wyłudzeniami z ich użyciem. Hrubieszowscy policjanci zachęcają do korzystania z takiej możliwości.
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza skradzionych i zagubionych dokumentów. Dzięki aktywnej współpracy informacja o Systemie DZ trafia do wszystkich jednostek terenowych na terenie całego kraju, a stamtąd do każdej osoby, która zgłasza problem kradzieży dokumentów – informuje aspirant sztabowy Jarosław Karkuszewski z hrubieszowskiej Policji.
Kampania informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i obywateli. Informacja o skradzionym bądź zagubionym dokumencie z jednego banku, poprzez System DZ, są błyskawiczne przekazywane do każdego banku i innych instytucji korzystających z Systemu DZ. Samo zgłoszenie na Policji, czy w Urzędzie Gminy, nie wystarczy! – dodaje asp. szt. Jarosław Karkuszewski z hrubieszowskiej Policji.
Czytaj: Hrubieszów: Dzielnicowa z prezentami pod choinkę
Co zrobić po utracie dokumentów?
– Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
– W przypadku kradzieży powiadomić Policję.
Gdzie zastrzegać?
– W dowolnej placówce swojego banku.
– Gdy ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien iść do banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów (aktualne lista znajduje się na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl). Wystarczy zastrzec dokument w jednym oddziale, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z Systemu DZ.
Jakie dokumenty zastrzegać?
Najważniejsze są : dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa, dowód osobisty i karta płatnicza.
Zobacz: Hrubieszów: Komendant przeszedł na emeryturę [ZDJĘCIA]
Dlaczego trzeba zastrzec dokumenty?
Nie ma znaczenia, czy dokument skradziono czy zagubiono. Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem:
– wyłudzenia kredytów i pożyczek,
– wynajem mieszkań i pokoi hotelowych (unikanie opłat, kradzieże wyposarzenia),
– kradzieże wypożyczonych samochodów i innych rzeczy.
Więcej informacji na www.DokumentyZastrzezone.pl
Zobacz też:
Hrubieszów: Policjanci apelują, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne!
źródło, grafika KPP w Hrubieszowie / asp. szt. Jarosław Karkuszewski