Rozpoczyna się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych, kiedy znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Pamiętajmy, że do takich wyjazdów należy się odpowiednio przygotować. Zachowajmy szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego powinniśmy zastosować kilka wskazówek.
Co roku, przed 1 listopada hrubieszowska Policja apeluje o ostrożność – Dzień Wszystkich Świętych to pora wyjazdów, spotkań w gronie rodziny i znajomych, a także wspomnień bliskich, którzy odeszli. Koncentrując swoją uwagę na przygotowaniach i obchodach tego święta, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie swoim, bliskich czy innych osób w naszym otoczeniu. Niestety, nostalgia i zaduma często usypia naszą czujności i ostrożność.
Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa.
Pamiętaj, aby:
· Podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Złodziej tylko czeka, aż podasz mu jak na tacy wszystkie wartościowe rzeczy, które będzie mógł spieniężyć.
· Wybierając się na groby, nie zabierać większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze, jeżeli pozostawimy je w domu.
· Nie zostawiać w zaparkowanym samochodzie rzeczy wartościowych „na widoku”. Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę czy okna i drzwi naszego samochodu zostały zamknięte. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych.
· Zadbać o bezpieczeństwo osób nam towarzyszących – dzieci oraz osób starszych. Nie „spuszczajmy ich z oka”. W tłumie łatwo jest się zgubić, a wtedy o panikę nie trudno. Bardzo ważną i pomocną rzeczą będzie umieszczenie kartki w ubraniu z numerem telefonu lub adresem rodziny zagubionej osoby.
· Robiąc zakupy w sklepach lub na przy cmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważać na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wtedy najlepiej sprawdza się karta płatnicza.
· W okresie Wszystkich Świętych wiele osób planuje dalsze wyjazd na groby swoich najbliższych. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Wychodząc, sprawdźmy czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił. Właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas od działania przestępcy, a tym samym utraty swojego dobytku.
· Zwracajmy uwagę na osoby, które kręcą się „bez celu” i dziwnie się zachowują. Możliwe, że jest to złodziej, który chodzi i wstępnie „bada teren”. Dlatego bądźmy czujni, jeżeli cokolwiek wzbudzi naszą niepewność oraz zburzy poczucie bezpieczeństwa, zadzwońmy na Policję.
Utrudnienia w ruchu
Okres „Święta Zmarłych” charakteryzuje się znacznie zwiększonym natężeniem ruchu na drogach, szczególnie wylotowych z Hrubieszowa, jak i w rejonach cmentarzy.
Jak wskazuje doświadczenie lat ubiegłych, utrudnienia w ruchu występują w miejscowościach: Werbkowice, Teratyn, Trzeszczany, Nieledew, Uchanie, Kryłów, Dołhobyczów, Mircze, Strzyżów, Horodło, Cichobórz, Dziekanów, Szpikołosy, Kopyłów oraz w Hrubieszowie, gdzie cmentarze przylegają bezpośrednio do jezdni.
W miejscowościach Teratyn, Mircze i Dołhobyczów na drodze wojewódzkiej nr 844 naprzeciwko cmentarzy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju.
Policja apeluje o ostrożność i przypomina:
Należy zwracać szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów. W miarę możliwości, jeśli mieszkamy blisko cmentarza i jeśli zdrowie nam na to pozwala, na groby najbliższych udajmy się pieszo. Pamiętajmy, aby stosować się do podstawowych zasad ruchu drogowego. Ważna jest także umiejętność przewidywania sytuacji. Ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego, rozwaga, większa kultura motoryzacyjna to elementy, których przestrzeganie uchroni nas przed przykrymi zdarzeniami na drogach. Apelujemy również, aby piesi, którzy wybierają się na groby, szczególnie teraz, gdy jesień w pełni i szybko zapada zmrok, wyposażyli się w ważne dla naszego bezpieczeństwa elementy odblaskowe.
Pamiętajmy, że mgła i padający deszcz często utrudniają prowadzenie pojazdu. Dostosujmy prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży. Zwracajmy również uwagę na znaki drogowe pamiętając, że na ulicach w okolicach cmentarzy nastąpi zmiana organizacji ruchu. W razie potrzeby funkcjonariusze ruchu drogowego podejmą ręczną regulację ruchu. Przypominamy, że zgodnie z przepisami prawa na skrzyżowaniu, to polecenia policjanta kierującego ruchem są najważniejsze. Wszyscy kierowcy są zobowiązani do wykonywania jego poleceń. Sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, czy tak zwana „reguła prawej ręki”.
Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich, którzy wybiorą się w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie.
źródło: KPP Hrubieszów / opr. asp. szt. Jarosław Karkuszewski