22 grudnia 2024

Hrubieszowscy Terytorialsi z tradycjami Korpusu Ochrony Pogranicza [ZDJĘCIA]

Nadbużańscy Terytorialsi spadkobiercami tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza i 50 Pułku Piechoty Armii Krajowej. 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej została powołana 14 czerwca 2022 wraz z wyznaczeniem na stanowisko dowódcy brygady płk Roberta Kasperczuka. W tak krótkim czasie brygada otrzymała już chorągiew Wojska Polskiego, lecz szczególnie ważnym jest zakończenie procesu związanego z akceptacją przyjęcia i kultywowania dziedzictwa tradycji.

Reklamy

Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr. 153/MON z dnia 6 grudnia 2023 roku, 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej przejmuje i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji:

– Zgrupowania Korpusu Ochrony Pogranicza – 1939 roku,

Reklamy

– 1. Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza – 1939 roku,

– 50. Pułku Piechoty Armii Krajowej – 1944 roku.

Reklamy

Otrzymuje jednocześnie imię gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna. Święto 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało ustanowione na dzień 31 sierpnia.

– Jesteśmy dumnymi spadkobiercami dzielnych ludzi – informuje dowódca 19NBOT – płk Robert Kasperczuk.

Czytaj: Hrubieszów: Nissan i Renault dla OSP [ZDJĘCIA]

Powołanie i funkcjonowanie 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej związane jest z zabezpieczeniem granicy państwowej z Republiką Ukrainy i Federacją Białoruską, a tym samym wspieranie Straży Granicznej i lokalnych społeczności.

Zadania te nawiązują do tradycji żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy w latach 1924 – 1939 strzegli granic II Rzeczypospolitej, a jednocześnie stanowili filar funkcjonowania lokalnych społeczności pogranicza Polsko – Sowieckiego. To właśnie żołnierze gen. bryg. Wilhelma Orlik-Rückemanna we wrześniu 1939 roku podjęli nierówną walkę z sowieckim najeźdźcą, zadając mu straty i zwyciężając w bitwie pod Szackiem, następnie zdążając na pomoc walczącej Warszawie.

Gen. bryg. Wilhelm Orlik-Rückemann, to postać, która pomimo utraty zdolności prowadzenia działań przeciwko armii czerwonej i wermachtowi, nie skapitulował i nie pozwolił swoim żołnierzom na kapitulację. W październiku 1939 roku gen. Wilhelm Orlik-Rückemann poprzez Litwę i Szwecję dotarł do Wielkiej Brytanii, a następnie Francji. Pozostawał w dyspozycji Naczelnego Wodza. Zmarł 18 października 1986 roku w Ottawie.

Ziemia Chełmska od odzyskania niepodległości związana jest z tradycją kawaleryjską, gdyż to tutaj jesienią 1918 roku gen. Orlicz-Dreszer, wówczas Rotmistrz przystąpił do formowania 1 Pułku Szwoleżerów – elitarnej jednostki kawalerii, której następnie miejscem stacjonowania stała się Warszawa.

Zobacz: Zakończono poszukiwania [ZDJĘCIA]

W trakcie wojny polsko – niemieckiej 1939 roku, 1 Pułk Kawalerii KOP, po bohaterskich walkach w ramach armii Łódź, znalazł się w rejonie Chełma, gdzie biorąc udział w nowym związku taktycznym „Grupa Chełm” prowadził działania obronne w południowo – wschodniej Lubelszczyźnie.

Kawaleria Korpusu Ochrony Pogranicza odgrywała znaczącą rolę w patrolowaniu i zabezpieczeniu wschodniej granicy II Rzeczypospolitej przed dywersantami, grupami przestępczymi i przemytniczymi, których celem było niszczenie polskiego życia na kresach wschodnich. Obecna sekcja konna zastępcy dowódcy brygady idealnie wkomponowuje się w tradycje kawaleryjskie KOP.

Ostatnim punktem dziedzictwa tradycji Nadbużańskiej Brygady jest 50 pułk piechoty 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – największej regularnej jednostki partyzanckiej, która jako pierwsza przystąpiła do realizacji planu „Burza” na Wołyniu w 1944 roku. Szczególnie ważną postacią jest dowódca pułku por. Zbigniew Twardy ps. „Trzask” – żołnierz cichociemny, który spoczywa na lokalnym cmentarzu w Chełmie.

Tradycja i dziedzictwo 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej to świadectwo bohaterskich walk żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Armii Krajowej, ich bohaterstwo i męstwo w walce o niepodległość jest nowym wyznacznikiem wartości dla wszystkich żołnierzy formującej się ciągle brygady, której zadaniem jest wspieranie lokalnych społeczności na wschodniej granicy naszego państwa.

Zobacz też:

Poszukiwania naziemne. Komunikat Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Zerknij na Instagram →



info i fot. 19NBOT / MZ