1 maja 2024

Hrubieszowski „Hubal” z nagrodą [ZDJĘCIA]

Zespół wokalny Hubal z Hrubieszowa zdobył II nagrodę w finale II edycji Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego, który odbył się 10 września 2023 r. w Zamościu.

W niedzielę, 10 września br. w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu odbył się zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna Koncert Finałowy Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego Edycja 2023.

Festiwal miał charakter otwarty, adresowany był do artystycznych zespołów o charakterze instrumentalno-wokalnym, wokalnym i solistów, duetów.

Zobacz też: Kuźnia Tomasza zagra w Hrubieszowie!

Projekt składał się z dwóch etapów: eliminacji powiatowych, które odbywały się kolejno w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu i Biłgoraju oraz wieńczącego je Koncertu Finałowego. Zwycięscy eliminacji otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy pamiątkowe.

Koncert z udziałem laureatów  (solistów i zespołów) z czterech powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego i zamojskiego stanowił podsumowanie wyżej wspomnianych eliminacji. Uczestniczący w finale laureaci zaprezentowali po jednym utworze patriotycznym, w tym premiowany był tekst pochodzący ze śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”.  Uczestnicy występowali w dwóch kategoriach: I kat. soliści i duety oraz II kat. zespoły instrumentalno-wokalne i wokalne.

Do finału zakwalifikowano 15 następujących wykonawców: Kapla Turobińska utwór – „Marsz Oddziałów Zapory”, Zespół „Zakręcona kapela” z GOK w Grabowcu utwór „Już dopala się ogień biwaku”, Zespół „Wesołe gosposie” utwór „Podkowiacy”, Zespół wokalny  „Aleksandrowiacy”  utwór „Nie nosim mundurów”, Zespół  Hubal utwór „Zostały tylko ślady podków, Zespół „Echo” ze Starego Zamościa; soliści: Wiktoria Kolano utwór „Orzeł”, Aleksandra Wójtowicz  utwór „O mój rozmarynie”, Halina Kierepka z GOK w Wysokim utwór „Pieśń o Kitowie”, Ireneusz Szewczuk z GOK w Wysokim utwór „Hymn Wojska Polskiego na emigracji”, Jan Szymaniak utwór „Po partyzancie dziewczyna płacze”, Natalia Świerczyńska z 10. DH „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza ps. Burta z Suśca utwór „Już dopala się ogień biwaku”, Dorota Kruk utwór  „Pieśń Wiktorii”, Barbara Hudoba-Szambara utwór „Major Ponury”, Daria Podpora utwór „Rozkwitały pąki białych róż”.

Zerknij na Instagram →

W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej prezentacji finalistów eliminacji rejonowych Jury w składzie: przewodniczący Tomasz Książek nauczyciel, instruktor zespołów instrumentalno-wokalnych kat. „S”, wielokrotny członek jury różnorodnych festiwali i przeglądów, Małgorzata Jasek – instruktor muzyczny Tomaszowskiego Domu Kultury, Maciej Sztor – dyrygent Chóru Ziemi Zamojskiej „Contra”, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, koncertował z wieloma orkiestrami z Polski oraz Krzysztof Gumiela – instruktor ds. muzyki  i kapeli ludowej Hrubieszowskiego Domu Kultury, wyłoniło zwycięzców II Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego. Członkowie komisji reprezentowali wszystkie powiaty Zamojszczyzny.

Laureaci II Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego w kategorii soliści i duety:

I miejsce – Daria Podpora 

II miejsce – Wiktoria Kolano

III miejsce – Aleksandra Wójtowicz

Laureaci II Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego w kategorii zespoły:

I miejsce – Kapela Turobińska

II miejsce – Zespół „Hubal”

III miejsce – „Zakręcona Kapela” z Grabowca



info i fot. SRL Zamojszczyzna