Hrubieszowskie obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” – Hrubieszowskie obchody 75 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, której ofiarami stało się ok. 130 tys. Polaków.

Reklamy

 

Rocznica związana jest z wydarzeniami z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 100 miejscowości na Wołyniu.

W dniu 8 lipca o godz. 17:30 w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w czasie Mszy świętej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa dokonanego na Polakach na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej i Lubelszczyźnie przez nacjonalistów ukraińskich OUN-UPA.

Kwiaty złożył Tomasz Zając burmistrz Hrubieszowa w towarzystwie Tomasza Wojciecha Antoniuka zastępcy przewodniczącego RM, Grażyna Mirska prezes Środowiska Żołnierzy 27. WDPAK.

Ojciec Wiktoryn w czasie Mszy świętej mówił o ofiarach tej strasznej zbrodni i obowiązku pamięci przez obecne i następne pokolenia. We mszy uczestniczyli Zbigniew Dolecki były burmistrz Hrubieszowa z małżonką, Marek Bartkowiak były zastępca burmistrza z małżonką oraz licznie zgromadzeni hrubieszowianie.


tekst i fot.: Wacław Mucha