Jak czyścić białe buty?

Białe buty cieszą się coraz większą popularnością. Zarówno jeśli chodzi o stylizacje sportowe, jak i casualowe. Ludzie bardzo chętnie sięgają po białe trampki, mokasyny czy loafersy. Obuwie w kolorze białym prezentuje się naprawdę świetnie, szczególnie wiosną i latem. Jednak problem z takimi produktami jest taki, że łatwo się one brudzą, a wszelkie przetarcia i zanieczyszczenia na jasnych kolorach od razu rzucają się w oczy. Dobrze jest więc wiedzieć, jak czyścić i pielęgnować białe buty. Dzięki odpowiednim środkom i zabiegom można dłużej cieszyć się bielą na ulubionym modelu.

Reklamy

 

Czyszczenie białych butów – ogólne uwagi

Każdy posiadacz białych butów musi zapamiętać, że fundamentalne znaczenie dla zachowania ich dobrego stanu jest regularne czyszczenie. Obuwie najlepiej czyścić od razu po ściągnięciu. Dłuższe zwlekanie z usunięciem brudu może sprawić, że zabrudzenia trwale wnikną w strukturę materiału, przez co staną się one trudne lub nawet niemożliwe do zlikwidowania. W przypadku białego obuwia należy poświęcić pielęgnacji sporo czasu i cierpliwości.


Jak postępować podczas czyszczenia białych butów?

W celu utrzymania białych butów w odpowiednim stanie należy zwrócić uwagę nie tylko na proces czyszczenia, ale również na czynności, które warto wykonać przed i po czyszczeniu. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto zabezpieczyć niektóre z elementów znajdujących się na obuwiu, takich jak różnego rodzaju koronki czy wszelkiego rodzaju dodatki.

Po zakończonym czyszczeniu bardzo ważne jest przeprowadzenie suszenia we właściwych warunkach. Butów nie wolno wystawiać na działanie promieni słonecznych oraz stawiać w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak kaloryfer. Światło słoneczne i wysoka temperatura mogą doprowadzić do powstania pęknięć, deformacji, kurczenia się oraz żółknięcia. Najlepiej pozostawić buty do wyschnięcia w zacienionym i przewiewnym miejscu.


Naturalne sposoby czyszczenia białych butów

W walce z zabrudzeniami na białych butach mogą pomóc cytrusy, ze szczególnym uwzględnieniem cytryn i limonek. Znajdujący się w nich kwas cytrynowy potrafi usuwać zanieczyszczenia nie gorzej niż profesjonalne środki czyszczące. Owoce te można wykorzystać do stworzenia specjalnej mikstury. Poza dwoma łyżkami soku będziesz potrzebować jeszcze szklankę wody. Składniki należy ze sobą wymieszać, a powstałym specyfikiem czyści się buty przy pomocy ściereczki lub szczoteczki z delikatnym włosiem, w zależności od materiału, z jakiego wykonane jest dane obuwia. Połączenie wody z sokiem z cytrusów to bezpieczny sposób czyszczenia butów, gdyż cały proces odbywa się bez użycia substancji żrących i sztucznych barwników. Po usunięciu zabrudzeń wystarczy przetrzeć buty, by usunąć resztki płynu.

Innym produktem, który z pewnością znajduje się w każdym domu, a który potrafi usuwać zabrudzenia z białych butów, jest soda oczyszczona. Stworzenie roztworu z sody i wody jest banalnie łatwym zadaniem, dlatego ten sposób sprawdzi się w przypadku każdego. Właściwości sody oczyszczonej pozwalają na wybielenie obuwia.

Wiele osób do czyszczenia białego obuwia wykorzystuje również ocet, który jest bardzo dobrym środkiem w przypadku butów wykonanych z zamszu. Oczywiście ocet można stosować też na przykład do czyszczenia biały butów skórzanych, jednak nie należy stosować go na tkaninach, choćby ze względu na dość nieprzyjemny zapach, który może pozostać na dłużej w zetknięciu z delikatnym materiałem. Skuteczna mikstura powstaje z połączenia odrobiny wody z łyżeczką octu. Buty trzeba czyścić zmoczoną płynem szmatką.


Jak czyścić białe buty z materiału?

Krokiem, od którego trzeba zacząć czyszczenie białych butów materiałowych, jest zabezpieczenie wszystkich dodatkowych elementów, jakie znajdują się na obuwiu. Zabrudzenia z białego materiału najłatwiej usuwa się mieszanką wody i soku z cytryny. W razie niepowodzenia można też zastosować roztwór na bazie sody oczyszczonej. Warto wyposażyć się w specjalną gąbkę do materiału, która ułatwia pozbywanie się zabrudzeń z naszych ulubionych butów.


Jak czyścić białe buty ze skóry?

Skóra naturalna jest tworzywem, które czyści się stosunkowo łatwo, nawet w przypadku białego obuwia. Ze względu na właściwości skóry zabrudzenia nie wnikają zbyt głęboko w jej strukturę, dzięki czemu bez problemu możemy przywrócić buty do stanu użytkowania. Najważniejsze jest, by nie zwlekać z czyszczeniem za długo. Do czyszczenia białych butów skórzanych można wykorzystać mieszankę wody z sokiem z cytryny, roztwór na bazie sody oczyszczonej lub miks wody z octem. W wybranym płynie trzeba zamoczyć szmatkę i delikatnie pocierać nią powierzchnię butów. W czasie suszenia buty skórzane najlepiej wypełnić gazetami, by nie doszło do ich deformacji.


Jak czyścić białe buty z zamszu?

Zamszowe obuwie prezentuje się znakomicie, ale czyszczenie tego materiału wymaga sporo wytrwałości. Zamsz przyciąga kurz i brud oraz łatwo pochłania wilgoć. Do czyszczenia białego zamszu można przygotować roztwór z octem. Czyszczenie musi odbywać się w sposób całkowicie delikatny, by nie uszkodzić materiału i nie stworzyć na cholewce rzucających się w oczy przetarć. W sklepach obuwniczych można kupić specjalną szczoteczkę do zamszu. Tego rodzaju akcesoria charakteryzują się miękkim włosiem i obecnością gumowych wypustek.


Jak czyścić białe sznurówki?

Białym butom bardzo często towarzyszą białe sznurówki. W przypadku mocnego zabrudzenia sznurowadeł najłatwiej jest je wymienić na nowe, ponieważ jest to niewielki wydatek. Jednak jeżeli z jakichś względów nie chcesz pozbywać się swoich sznurówek, zastosuj naturalne środki wybielające, które służą również do czyszczenia białego obuwia. Z wszystkich wyżej wymienionych metod, do sznurówek najlepiej wybrać roztwór z sody oczyszczonej. W powstałej mieszance moczymy sznurowadła przez dwie godziny. Następnie opłukujemy je w zimnej wodzie i odkładamy do wyschnięcia. Suszenie sznurówek nie jest tak skomplikowane jak w przypadku butów, wobec czego pomocne może być skorzystanie z suszarki.

Więcej rad związanych z czyszczeniem i pielęgnacją butów możecie znaleźć na: dbamyobuty.pl.

 

 

fot. mat. sponsora