23 grudnia 2024

Jak dbać o odzież dziecięcą? Najlepsze triki na pranie, prasowanie i pielęgnację ubranek

Pielęgnacja odzieży dziecięcej może wydawać się skomplikowana, ale dzięki odpowiednim technikom można ją uprościć i uczynić bardziej efektywną. Dowiedz się, jak dbać o ubranka dziecięce, aby Twoje dziecko było zarówno czyste, jak i szczęśliwe.

Reklamy

Kiedy uprać ubranka dla noworodka?

Jeśli dopiero spodziewasz się dziecka, na pewno się zastanawiasz, kiedy uprać ubranka dla noworodka.

Najlepiej zrobić to kilka tygodni przed porodem. Wtedy mama ma jeszcze siłę na różne prace domowe, a ubranka nie zdążą „zleżeć” się w szafie. Nadal wszystkie ubranka będą mięciutkie i pachnące.

Reklamy

Szykowania ubranek lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę. Czasem maluch się pospieszy i wtedy może być problem.

Ubranka dla niemowląt najlepiej prać w specjalnie przeznaczonych do tego celu detergentach. Nie powinno się prać ubranek razem z odzieżą pozostałych domowników.

Reklamy

 Italian Fashion, Raba

Czy trzeba prasować ubranka dla dzieci. Jak to robić?

Prasowanie ubranek dziecięcych to zajęcie żmudne (choć niektórzy uważają, że relaksujące), ale obowiązkowe. Odzież dziewczęca i odzież chłopięca są prasowane nie tylko po to, żeby ładnie wyglądały. Wręcz można uznać, że to efekt uboczny. Natomiast głównym celem prasowania ubrań dziecięcych jest ich dezynfekcja. Wysoka temperatura żelazka skutecznie eliminuje bakterie i wirusy. Dotyczy to nie tylko ubranek dla noworodków, ale też dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jeśli szukasz ubrań dobrej jakości, odwiedź internetowy sklep odzieżowy Italian Fashion.

Jak prasować ubranka? Najlepiej z obu stron: prawej i lewej. Dzięki temu dezynfekcja będzie dokładna. Prasowanie na lewą stronę ma jeszcze tę zaletę, że zmiękcza tkaninę, co dla delikatnej skóry dziecka nie jest bez znaczenia.

Italian Fashion, Picos

Jak odplamiać ubranka dziecięce? Sposoby na popularne plamy

Żelazna zasada głosi, że każdą nową plamę trzeba jak najszybciej zaprać. Świeże plamy usuwa się łatwiej niż zaschnięte, więc najlepiej w ogóle do takiego stanu nie dopuścić. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego podpowiadamy, jak usunąć trudne plamy, które opierają się zwykłemu praniu.

Plamy z moczu i kału

Plamy z moczu w zasadzie nie stawiają oporu, jeśli są od razu zapierane. Trochę gorzej jest z zaschniętym moczem. W takim wypadku namocz ubranko w roztworze zimnej wody z octem. Po kilku godzinach upierz.

Plamy z kału trzeba usuwać od razu. Po usunięciu zabrudzenia na ile to możliwe przepłucz tkaninę w zimnej wodzie i zalej sokiem z cytryny. Poczekaj kwadrans i upierz w detergencie, to powinno pomóc.

Italian Fashion, Bonilla

Plamy z jedzenia

Plamy z marchewki najlepiej zalać zimną wodą i natrzeć szarym mydłem, odłożyć na kilka godzin i uprać w pralce.

Trudne plamy z marchwi można posmarować masłem lub polać olejem, po czym wyprać w wodzie z płynem do naczyń. Tłuszcz rozpuści karoten, a płyn do naczyń rozpuści tłuszcz.

Plamy po owocach także uratuje zimna woda. Trzeba namoczyć ubranka na pół godziny i uprać w detergencie.

Plamy z czekolady nie zawsze się dopierają. Aby temu zapobiec, trzeba rozpuścić łyżeczkę mydła w szklance wody i takim roztworem natrzeć plamę. Po godzinie można uprać.

Plamy z tłuszczu najlepiej usuwać płynem do naczyń. Plamę trzeba zalać i energicznie pocierać. Na koniec uprać ubranko jak zwykle.

Plamy z błota i trawy

Plamy z trawy zwykle widzimy dopiero gdy dziecko wróci do domu. Najczęściej są już zaschnięte i standardowe pranie nie pomaga. W takim wypadku trzeba je przetrzeć bezbarwnym alkoholem (może to być roztwór wody i spirytusu), a następnie ubranko uprać. Można wypróbować też sok z cytryny.

Plamy z błota można usunąć pastą zrobioną wody utlenionej i sody oczyszczonej. Nałóż taką papkę na plamę, odczekaj kwadrans i wypłucz. Jeśli plama nie została usunięta w całości, powtórz czynność.

Italian Fashion, Junak


tekst i fot. mat. partnera