22 grudnia 2024

Jak dbać o szyby w aucie?

Szyby samochodowe powinny być zawsze czyste i zadbane. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze. Odprysk na szybie, powstały z powodu kamyka wyrzuconego spod kół ciężarówki, może w ciągu kilku miesięcy powiększyć się kilkukrotnie i spowodować duże straty. Dlatego o szyby trzeba bezwzględnie dbać. Podpowiadamy jak!

Reklamy

 

Kluczowy jest przede wszystkim stan przedniej szyby – nic nie powinno ograniczać pola widzenia kierowcy. W sytuacji, kiedy szyba jest bardzo brudna albo pęknięta, policja może wystawić mandat, a w szczególnych sytuacjach, odebrać dowód rejestracyjny pojazdu. Uszkodzenia szyby mogą też być problemem w czasie badania technicznego i powodem nieprzedłużenia jego ważności.


Czystość przede wszystkim

Reklamy

Najlepiej myć szyby regularnie i dbać o to, żeby zabrudzenia nie ograniczały widoczności. Warto unikać preparatów na bazie amoniaku, który niszczy gumę i może mieć wpływ na uszczelki czy pióra wycieraczek. Płynami z amoniakiem nie wolno myć szyb przyciemnianych. W trakcie mycia szyb warto poświęcić chwilę na czyszczenie wycieraczek. Wydłuży to ich żywotność i pozwoli wychwycić wady, które mogłyby skutkować porysowaniem szyb. Zimą, zamiast skrobać szyby twardymi narzędziami, lepiej wypróbować specjalne płyny przyspieszające rozmrażanie.

Bardzo pomocne w utrzymaniu dobrego stanu szyb są nanopowłoki. To zabieg oferowany przez niektóre zakłady specjalizujące się w wymianie i naprawie szyb. Nanopowłoka wyrównuje powierzchnię szyby i sprawia, że brud nie osadza się na niej tak łatwo. Wystarczy deszcz lub zwykła woda, aby szyba była czysta.

Reklamy


Napraw uszkodzoną szybę

Pęknięcia nawet poza polem widzenia kierowcy są niebezpieczne, ponieważ mogą powodować powstawanie oślepiających odblasków. Warto pamiętać, że pod wpływem jazdy i mikorwstrząsów, drobne pęknięcia łatwo się powiększają. Najlepiej działać szybko, bo niewielkie uszkodzenia można naprawić w specjalizującym się w tym zakładzie. Niestety, nie każdy odprysk czy pęknięcie nadaje się do wypełnienia – jeśli znajduje się blisko krawędzi lub jest zbyt duże, to konieczna może się okazać wymiana szyby. Zawsze warto skonsultować się z ekspertem, bo naprawa to zwykle 1/4 kosztu wymiany całej szyby, a więc duża oszczędność.


OC + ubezpieczenie szyb = warto!

Zakup ubezpieczenia szyb samochodowych warto rozważyć dla pewności, że w razie uszkodzenia koszty naprawy lub wymiany szyby zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Ubezpieczenia obejmują praktycznie każdą sytuację na drodze, w której szyba może się rozbić lub zniszczyć. Jest dużo tańsze niż AC, a uszkodzenia szyby zdarzają się bardzo często.


Masz AC? Przeczytaj umowę!

Ubezpieczenie szyb samochodowych to dobra opcja dla osób, które mają już wykupione AutoCasco.  W ogólnych warunkach zawartej z ubezpieczycielem umowy warto sprawdzić, czy zakres ochrony uwzględnia uszkodzenie szyb. Jednym z niewątpliwych plusów dodatkowego ubezpieczenia szyb samochodowych, jest możliwość likwidacji szkody bez wpływu na zniżki AC.

 

 

fot. mat. sponsora