25 lipca 2024

Jak dobrać doniczkę do salonu i na taras?

Donice balkonowe lub wewnętrzne to element dekoracyjny, do którego często nie przywiązujemy dużej wagi. To błąd, ponieważ odpowiednio dobrany przedmiot potrafi ciekawie wykończyć lub przełamać aranżację wnętrza. Dodatkowo kolor, kształt lub faktura doniczki w efektowny sposób podkreślą piękno zasadzonych roślin. Poza względami wizualnymi warto jednak zwrócić uwagę także na aspekty praktyczne, mające wpływ na wzrost kwiatów i ziół. Dowiedz się, jakie donice do salonu będą najlepszym wyborem, a na jakie warto postawić, dopasowując doniczki na balkony albo donice ogrodowe.

Reklamy

1. Donice ogrodowe i pokojowe – jak dobierać?

2. Różne rodzaje donic – co oferuje sklep z donicami?

3. Jak dopasować wielkość doniczki?

Wystarczy odwiedzić dowolny sklep z donicami lub artykułami do aranżacji wnętrz i ogród, aby przekonać się, jak duży jest ich wybór. Warto kupić, oprócz doniczek, także osłonki ceramiczne lub tworzywowe.

Donice ogrodowe i pokojowe – jak dobierać?

Dopasowując donice do salonu czy tarasu, warto dołożyć starań, by stały się naprawdę niezwykłą ozdobą każdego wnętrza. Proces wymaga jednak nieco skupienia, gdyż nie każdy model pasuje do każdej aranżacji, a postępując bez namysłu, bardzo szybko stworzysz chaos zamiast przemyślanej kompozycji. Oczywiście, jeśli taki eklektyzm jest ci bliski, efekt może okazać się przyjemnie zaskakujący. Mimo to warto kierować się kilkoma zasadami.

Reklamy

Donicę dopasuj do kwiatka, do stylu i kolorystyki wnętrza oraz do innych dekoracji. Możesz zastosować prosty trik, polegający na tym, by na wszystkich doniczkach i osłonkach pojawił się ten sam kolor lub motyw dekoracyjny. Pozwala to swobodnie łączyć różne wielkości i kształty. Do uniwersalnych zaliczają się także nowoczesne donice w odcieniach bieli i szarości o prostej formie. Na czasie są także naturalne akcenty z wikliny czy trawy morskiej.

Już na etapie robienia zakupów warto zdać sobie sprawę, że nie każdą donicę wykorzystasz w każdym miejscu. Te, które mają dekorować balkony, ogrody i tarasy, powinny być trwalsze. Przede wszystkim liczy się odporność na warunki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV, opady, wilgoć. W wariancie całorocznym warto wybierać także donice mrozoodporne. Pod uwagę weź także kształt i wagę elementów – do dekoracji zewnętrznej wybieraj modele cięższe i bardziej stabilne. Najlepsze będą donice ceramiczne i drewniane, spowalniające parowanie wody i przegrzewanie gleby.

Reklamy

Różne rodzaje donic

Do najpopularniejszych wariantów doniczek zaliczają się:

  • donice ceramiczne – porowate, dobrze przepuszczające wilgoć i powietrze aż do korzeni rośliny,
  • donice plastikowe – tworzywo sztuczne jest lekkie i łatwe w czyszczeniu, ale nagrzewa się i może okazać się mniej trwałe,
  • donice z włókna szklanego – bardzo trwałe i odporne na wpływ czynników zewnętrznych,
  • donice metalowe – nowoczesne i minimalistyczne, lekkie i odporne na wilgoć.

Bezpieczny wariant aranżacyjny zawsze stanowi jednokolorowa klasyka. W wersji stonowanej postaw na biel lub bardziej nowoczesną czerń. Pastele pozwolą uzyskać romantyczny efekt, a złote dodatki – sznyt glamour. Ciekawym pomysłem jest zainwestowanie w interesujące osłonki. Kolorowa osłonka ceramiczna pozwoli niewielkim kosztem odmienić wygląd parapetu, tarasu czy stojaka z roślinami. Bardzo efektownie wyglądają także doniczki wiszące. Łatwo uzyskać za ich pomocą efekt domowej dżungli, bez konieczności zajmowania dodatkowego miejsca. To także idealny sposób na wyeksponowanie roślin pnących i zwisających.

O czym jeszcze warto pamiętać? Miej świadomość, że niektóre rośliny wymagają konkretnych warunków, które stwarzają im donice. Za przykład mogą posłużyć storczyki, w przypadku których sprawdzą się przezroczyste ścianki, dostarczające systemowi korzeniowemu odpowiednią ilość światła. Dzięki temu łatwo również sprawdzić stan gleby i kondycję rośliny. Istnieją także gatunki, które najlepiej rosną, gdy ich korzenie mają ciasno. Do tej grupy zalicza się między innymi lubiący cień Zamioculcas.

Zanim dokonasz zakupu, zastanów się, jak dany typ będzie prezentował się w konkretnym otoczeniu. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na wysokiej jakości, przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów donice ceramiczne lub z włókna szklanego, możesz mieć pewność, że posłużą ci długie lata.

Jak dopasować wielkość doniczki?

Kwestia rozmiaru donicy pojawiła się już wyżej, ponieważ jednak temat jest ważny, warto go doprecyzować. W większości przypadków wielkość doniczki powinna odpowiadać wielkości rośliny. Najlepiej sięgać po nieco większą, by system korzeniowy miał szansę na rozrost. Nie oznacza to jednak, że im większa, tym lepsza. Zbyt wiele miejsca spowoduje, że zamiast pięknych kwiatów i efektownych liści uzyskasz rozrośnięte korzenie.

W większych pomieszczeniach i na tarasie sprawdzą się duże i wyższe donice. Do uprawy roślin kwitnących, zwłaszcza tych jednorocznych, warto wybierać przede wszystkim skrzynki podłużne i płytsze. Zioła lepiej poradzą sobie w mniejszych ceramicznych pojemniczkach. Kupując nową roślinę, sprawdź jej wymagania.

­

(tekst i fot. mat. partnera)