18 lipca 2024

Jak mądrze oszczędzać kupując opał

Ogrzewanie to jeden z głównych i najbardziej odczuwalnych wydatków eksploatacyjnych w sezonie jesienno-zimowym. Statystycznie pochłania około 10% domowego budżetu. Nic dziwnego, że wiele osób szuka oszczędności, co nierzadko kończy się chodzeniem po domu w grubym swetrze i wełnianych skarpetach. Czy możliwe jest ograniczenie zużycia ciepła przy jednoczesnym utrzymaniu właściwej temperatury? Zdecydowanie tak. Kupując ekogroszek można oszczędzić, ale trzeba wiedzieć jak robić to mądrze.

Reklamy

 Kupuj poza sezonem

Choć latem mało kto myśli o ogrzewaniu, to właśnie wtedy jest najlepszy moment na zakup opału.

Poza sezonem popyt jest znacznie mniejszy. Sprzedawcy kuszą atrakcyjnymi cenami i rabatami. Jeśli dobrze się rozejrzysz możesz zaoszczędzić nawet 40-60 zł na tonie ekogroszku. Przy zakupie opału na cały sezon da to realne oszczędności.

Reklamy

Latem łatwiej też jest trafić na dobry i suchy ekogroszek. Zapewni on efektywniejsze spalanie, a do tego jest lżejszy – więc w tej samej cenie kupisz go więcej. W środku sezonu sprzedawcy narzucają wysokie ceny, wiedząc, że nawet ekogroszek słabej jakości znajdzie swoich nabywców.

Niska cena = pozorna oszczędność

Na jakości opału nie warto oszczędzać, bo może się okazać, że zysk jest pozorny. Dobry ekogroszek, o wysokiej kaloryczności to bardziej wydajne spalanie, mniejsze zużycie surowca i rzadsze uzupełnianie pieca.

Reklamy

Tani opał, o niskiej kaloryczności (poniżej 23MJ/kg) i wyższej wilgotności da mniej ciepła przy większym zużyciu. Może się wówczas okazać, że w trakcie sezonu opału trzeba dokupić, co – jak już wiesz – średnio się opłaca.

Nie zawsze najdroższy jest najlepszy

Im większa wartość opałowa, tym więcej ciepła, ale i wyższa cena. Jednak nie zawsze najmocniejszy ekogroszek jest najlepszy. Świetnie sprawdzi się przy bardzo niskich temperaturach. Natomiast w cieplejsze dni jego potencjał nie zostanie wykorzystany i część ciepła dosłownie „pójdzie z dymem”. Lepszą opcją jest zakup palety mieszanej. Na takim rozwiązaniu skorzysta nie tylko środowisko, ale i nasz budżet, bo ekogroszek o mniejszej kaloryczności jest tańszy.

Kupuj online

W Internecie jest taniej i z tym faktem trudno dyskutować. Jeśli do tej pory opał kupowałeś w składzie stacjonarnym – warto to zmienić. Kupując ekogroszek online oszczędzasz nie tylko na cenie produktu. Odchodzą jeszcze koszty dojazdów do składu oraz czas jaki trzeba na to poświęcić. Nie ma też problemu z transportem, bo sklepy internetowe oferują darmową dostawę na terenie całego kraju.

Kupuj ekogroszek workowany

Choć ten sprzedawany luzem jest tańszy, oszczędność może okazać się jedynie chwilowa. Po pierwsze – różnica cen nie jest duża i wynosi około 100 zł na tonie. Po drugie – ekogroszek workowany lepiej zachowuje swoje parametry, nawet gdy jest przechowywany na zewnętrz. Nie traci kaloryczności, nie wilgotnieje. Podczas gdy ten przechowywany luzem traci nawet do 30% swojej wartości opałowej.

Odpowiednio dopasowany kocioł

Zwróć uwagę, czy posiadany w domu piec posiada odpowiednią moc biorąc pod uwagę izolację cieplną całego budynku. Właściwy dobór tego odpowiedniej wartości mocy w zestawieniu z wielkością ogrzewanej powierzchni jest istotną kwestią efektywnego spalania ekogroszku. Zbyt mocny kocioł może spalić nawet o 50% więcej opału w porównaniu do tego dobranego właściwie. Można porównać tą sytuację do samochodu, gdzie jadąc na zbyt niskim biegu spalamy więcej paliwa – w tym przypadku piec pracując na niższej mocy również potrzebuje go więcej.

Wybierz właściwą temperaturę

Mamy tendencję do przegrzewania naszych domów. Zwykle ustawiamy za wysoką temperaturę, podczas gdy ta optymalna w dzień to około 20-21 stopni. Poza kuchnią, bo tu ze względu na pracę kuchenki czy piekarnika i tak jest zwykle ciepło. W pomieszczeniach w których śpimy temperatura powinna oscylować w graniach 17-19 stopni Celsjusza. Warto o tym pamiętać, bo zmniejszenie temperatury o 1 stopień może zredukować zużycie ciepła nawet o 6%.

To tylko niektóre sprawdzone pomysły na to jak zaoszczędzić na kupnie opału. Więcej informacji o tym co jeszcze wpływa na cenę ekogroszku znajdziesz tutaj https://grzejemnieto.pl/sklep-internetowy-z-ekogroszkiem-co-sklada-sie-na-cene-tony-ekogroszku/.

(tekst i fot. mat. partnera)