15 kwietnia 2024

Jak nakręcić profesjonalny film telefonem?

Coraz łatwiej i chętniej sięgamy w sieci po treść wideo. Wolimi oglądać niż czytać. Sprzyja temu nie tylko promocja i rozwój serwisów społecznościowych, które coraz więcej uwagi poświęcają treściom wideo, ale również rozwój technologii do produkcji materiałów wideo. Dziś kamerę wideo, pozwalającą na nagranie filmy w rozdzielczości FullHD sporo z nas nosi już w kieszeni. Oferowane dziś na rynku telefony wyposażone są w technologię ułatwiającą nagrywanie, montaż i udostępnianie filmów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób próbuje swoich sił w roli filmowca korzystając z aparatu w telefonie. W sieci bez trudu znajdziemy przykłady filmów nagranych telefonem, które nie odstępują jakością produkcjom telewizyjnym. Jak nakręcić telefonem profesjonalne wideo? Mamy kilka wskazówek.

Planowanie to podstawa

Jedną z najtrudniejszych umiejętności filmowca jest zmiana sposobu postrzegania i rejestrowania rzeczywistości. Ludzkie oko widzi zawsze szeroką perspektywę, skupia się intuicyjnie na wybranych elementach. Obiektyw kamery ma w tym zakresie bardzo ograniczone możliwości. To realizator musi podkładać widzowi na tacy, to na czym skupiać ma uwagę. Stąd też kluczem do sukcesu okazuje się planowanie ujęć, które połączone ze sobą odpowiednio ciąg przyczynowo skutkowy. Jak to zrobić?

Po pierwsze czas. Uwaga widza powinna być skupiona i wykorzystana do granic możliwości w najkrótszym możliwym czasie. Zbyt duża ilość ujęć sprawia, że przykładamy uwagę do rzeczy niepotrzebnych, nudzimy się czekając na to co się wydarzy. Sekwencja ujęć powinna być możliwie jak najprostsza i jak najefektywniejsza. Innymi słowy, czas gra tu dużą rolę. Pamiętaj zatem by czas wprowadzenia widza w określoną sytuację był skrócony do minimum, a co za tym idzie

Po drugie logika. Powiązane ze sobą ujęcia muszą mieć oczywisty związek. Ciąg przyczynowo-skutkowy. Dla przykładu, filmując osobę piszącą list najpierw nagramy ujęcie pióra, by wskazać czynność, potem treści, by wskazać przedmiot ujęcia, potem aktora, by połączyć czynność z postacią, na koniec dodać możemy ujęcie pokoju, sytuacji, szerokie lub wąskie, pokazać detale otoczenia, w zależności od tego czy mają znaczenie dla fabuły historii.

Po trzecie scenariusz. Nie jest to przesada. Nawet tworząc kilkuminutowe filmy, złożone z kilku następujących po sobie ujęć, warto rozpisać je choćby hasłowo na kartce i zastanowić się chwilę nad ich kolejnością. Często małe zmiany potrafią dać dużą różnicę.

Organizacja nagrania

Organizacja nagrania, w przypadku nagrywania filmów telefonem, brzmi jak przesada, ale zaraz zobaczysz, że w praktyce wcale przesadą nie jest. Jeśli chcesz miło spędzić czas na nagrywaniu, a potem montażu filmów warto byś wziął pod uwagę kilka dość ogólnych kwestii, które to jednak składają się na ogólną radość zabawy w filmowca.

  • 1) Karta pamięci – obecne telefony potrafią nagrać film w jakości 4K, a coraz częściej także 8K. Plik zawierający nagrani waży kilka razy więcej niż jego odpowiednik w jakości FullHD. Jeśli więc planujemy nagrywać wideo w dużej rozdzielczości warto na nagranie zabrać ze sobą przynajmniej jedną dodatkową kartę pamięci.
  • 2) Bateria – pracująca kamera pochłania dużo energii, a tej mamy przecież ograniczoną ilość. Jeśli bateria w Twoim telefonie jest niewymienialna, to warto zaopatrzyć się w powerbank, który podtrzyma telefon przy życiu pozwalając skończyć zaplanowany na ten dzień materiał.
  • 3) Mikrofon zewnętrzny – na ogólną ocenę jakości filmu ma wpływ nie tylko jakość wideo, ale także dźwięk. Jeśli więc w Twoim materiale nagrywać będziesz dźwięk otoczenia czy rozmówcy, to warto wykorzystać do tego zewnętrzny mikrofon, podpięty do telefonu. Mikrofon kierunkowy pozwoli na selektywne nagranie dźwięku, który potrzebujesz, wystarczy skierować go na jego źródło. Mikrofon pojemnościowy zbierze czystszy dźwięk z otoczenia, niż ten wbudowany w Twój telefon.
  • 4) Stabilizacja obrazu – filmy nagrywane z tzw. ręki często borykają się z problemem skaczącego obrazu. Dzieje się tak, gdyż nasza ręka minimalnie drga, a nawet niewielkie drgania potrafią zostać zarejestrowane przez telefon. Jeśli urządzenie ma opcję cyfrowej stabilizacji obrazu to warto z niej skorzystać. Często jednak nieco niekorzystnie wpływa ona na rejestrowany obraz, szczególnie podczas dynamicznych ujęć. Najlepszym rozwiązaniem będzie gimbal, czyli statyw minimalizujący drgania.

Niezależnie od tego czy realizować będziesz krótki film z urodzin, wywiad, krótkometrażowy film fabularny, czy live streaming powyższe wskazówki mogą przydać się w mniejszym lub większym stopniu. Szereg małych rzeczy składa się na ostateczną jakość materiału wideo, ale także na radość i nasze późniejsze zaangażowanie w rozwój przygody filmowca.

Źródło: https://streamonline.pl/

(info i fot. mat. partnera)