25 lipca 2024

Jak oświetlić mały salon?

Mały salon to spore wyzwanie dla urządzających go osób. Podczas wyboru oświetlenia warto skupić się na tym, aby kupowane lampy nie tylko pięknie wyglądały, ale również doskonale rozjaśniały, a nawet optycznie poszerzały wnętrze.

Reklamy

Jaki rodzaj żyrandola w małym salonie?

W pomieszczeniach o standardowej wysokości ścian, jakie zwykle znajdują się w mieszkaniach w bloku, nie powinno się wybierać lamp nisko wiszących, szczególnie tych o kloszu zamkniętym u góry. Warto zrobić odwrotnie – wybrać żyrandol niski, którego klosze będą jak najbardziej otwarte ku górze. Światło padające na sufit pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie, a przy tym rozjaśni je na całej szerokości małego salonu.

W małym salonie sprawdzą się zarówno pojedyncze punkty świetlne z jedną mocniejszą żarówką, jak i te wielopunktowe żyrandole – w kształcie podłużnej listwy, czy zamocowane w okręgu. Szeroka gama lamp w bardzo eleganckich kształtach i o nietypowym designie pozwoli Ci wybrać najlepsze, czego potrzebujesz, aby położyć wisienkę na torcie, czyli doświetlić swój wymarzony salon.

Reklamy

Czy górne oświetlenie wystarczy?

Nie zawsze mały salon ma proste kształty. Czasem jego kubatura może wymagać zastosowania dodatkowych punktów oświetleniowych – na przykład w części korytarza prowadzącej do salonu, lub we wnęce, w której znajduje się klimatyczny fotel idealny do czytania książek. Dodatkowy kinkiet na ścianie, lampa nocna lub podłogowa w takim miejscu, to zawsze dobry wybór – im lepiej doświetlony jest salon punktowo, tym przyjemniej się z niego korzysta w ciemne, pochmurne dni.

Poza górnym oświetleniem nawet w niewielkim salonie o prostych kształtach poleca się zawsze zastosowanie dodatkowych kinkietów czy niewielkich lamp. Nie tylko odmieniają one wnętrze, ale również pomagają jeszcze lepiej z niego korzystać – na przykład tworząc w salonie klimatyczny półmrok, idealny podczas maratonów filmowych.

Reklamy

Jakie modele lamp wybrać?

We współczesnych salonach dominują lampy o bardzo nowoczesnych, nie zawsze oczywistych kształtach klosza. Lampy Dar Lighting z kilkoma kloszami w kształcie heksagonów, a może sufitowa w kształcie zwisających sopli lodu, to innowacyjna propozycja tej marki specjalizującej się w bardzo nowoczesnych systemach oświetleniowych w niebanalnych kształtach. Z kolei w firmie Azzardo oświetlenie ma bardzo futurystyczny kształt – idealny do salonów w stylu minimalistycznym, bazujących na prostych formach i klasycznych kolorach.

Dla marki Steinel oświetlenie to nie tylko to, co w domu, ale również na zewnątrz. Szeroka gama lamp i czujników przystosowanych do użytku zewnętrznego pomoże Ci oświetlić Twój balkon, taras czy ogród. W połączeniu z minimalistycznym designem Twojego salonu otwartego na przestrzeń zewnętrzną do wypoczynku, to miejsce w Twoim domu będzie zdecydowanie ulubionym, stworzonym do korzystania nie tylko za dnia, ale również wieczorami, gdy pora najbardziej sprzyja relaksowi. Wybierając oświetlenie do salonu warto skorzystać z ofert dobrze zaopatrzonych sklepów oświetleniowych – mają największy wybór produktów od renomowanych producentów.

­

(tekst i fot. mat. partnera)